Okradených a podvedených seniorů přibývá, jak se jim dá pomoci?

Slýcháme to ze všech stran. Podvodníci se stále častěji zaměřují na bezbranné seniory a často je připraví o celoživotní úspory, někdy jim dokonce ublíží. Přesto, že jsou případy medializovány, děje se to stále. Jak tomu předcházet a jde vůbec nějak staré lidi ochránit?

22.10.2016 - 11:30   |  

Senior otevře podvodníkovi, který se vydával za elektrikáře. Stará paní sedla na lep muži, který tvrdil, že ho posílá její příbuzný. Pokračovat bychom mohli asi ještě hodně dlouho, v tomto ohledu nezná vynalézavost podvodníků mezí. A to už vůbec nemluvíme o takzvaných "šmejdech", kteří staroušky lákají na neexistující slevy a bonusy zdarma.

Proto je vždycky skvělé, když se někdo věnuje osvětové činnosti. Tak jako policisté na Kladensku, kteří navštívili Český svaz žen ve Švermově. O toto setkání s preventivní tematikou a policejními radami projevily místní ženy velký zájem. V sále se sešlo šedesát osm žen. Po celou dobu přednášky ženy bedlivě sledovaly daná témata a se zájmem naslouchaly nejen veškerým upozorněním, ale i případům trestné činnosti, které se udály v kladenském okrese.

Policisté pro ženy připravili besedu s preventivní tematikou. Například právě o podvodných jednáních, kapesních krádežích a krádežích při nákupu. Nechyběly ani informace o změnách v dopravě či domácí násilí.

Policistka upozornila třeba na falešné zástupce různých firem nebo podomní prodejce, kteří zazvoní jako nezvaná návštěva u jejich obydlí. "Dále je upozornila na krádeže v nákupních střediscích, kdy jsou odkládány kabelky, kufříky, tašky nebo batohy do nákupních vozíků a poté jsou při výběru zboží ponechány bez dozoru a dochází k jejich odcizení," popsala policejní mluvčí Jana Šteinerová.

Ženy byly seznámeny nejen s možností krádeží v dopravních prostředcích nebo zdravotních zařízeních, ale také i v ulicích. Další varování mířilo směrem k pouličním prodejcům, kteří nabízejí nekvalitní zboží a ve většině případů se snaží občana upoutat nabídkou a v nestřeženém okamžiku využít této situace k okradení.

V průběhu besedy vznesly ženy několik dotazů, a to především z dopravní oblasti a nebo domácího násilí. "Český svaz žen ve Švermově akci uvítal. Policista na závěr besedy předal přítomným ženám leták s preventivní tematikou a  křížovky s policejními radami," dodala Šteinerová. Asi se nedá předpokládat, že to vyřeší všechny problémy. V každém případě každý takový pokus je jen ku prospěchu.