Děláte ohňostroj na silvestra? Čtěte před nákupem!

Ohňostroje si užijte raději bezpečně!
08.12.2016 - 06:05  

Nákup zábavné pyrotechniky by se mohl zbytečně prodražit. Kupte si jen to, co budete moci bez problémů odpálit! Vyhnete se tak problémům.

Současně s přípravou na Vánoce většina lidí už nakupuje i zábavnou pyrotechniku na silvestrovský ohňostroj. Jak to udělat, aby ohňostroj neskončil pláčem?

Pokud jste fanouškem ohňostrojů, určitě víte, jak je důležité správně nakoupit, uskladnit i odpálit. Přesto není od věci si udělat malé opáčko. "Každý rok vyšetřujeme případy zranění pyrotechnikou. Dochází k utržení prstů, končetin, ale i smrtelným zraněním," potvrzuje tiskový mluvčí policie Josef Houžvic. "Přitom by stačilo, kdyby lidé dodržovali alespoň základní pravidla," dodává mluvčí.

Jak se chovat k pyrotechnice?
Když jdete na nákup, musíte si především pohlídat, jak vypadá obchod, kde nakupujete. Nikdy nekupujte pyrotechniku, která nemá český návod. Pokud je možné, že pyrotechnika navlhla už v obchodě, riskujete. Zároveň při uskladnění pyrotechniky doma byste si měli dávat dobrý pozor na to, aby zůstala naprosto suchá. V opačném případě hrozí, že nebude fungovat nebo bude fungovat jinak, než má. 

4 kategorie pyrotechniky

1. kategorie – patří sem velmi málo nebezpečné výrobky, prodejné osobám starším 15 let. Je třeba dodržet bezpečnou vzdálenost od hořlavých materiálů a lidí zpravidla minimálně 1 metr, patří sem i výrobky, které lze za dodržení návodu použít uvnitř obytných budov. 

2. kategorie – jsou zde zařazeny málo nebezpečné výrobky, prodejné osobám starším 18 let. Bezpečná vzdálenost činí zpravidla minimálně 8 metrů. Tyto výrobky jsou určeny pouze pro venkovní použití.

3. kategorie – patří sem výrobky, představující středně velké nebezpečí. Jsou prodejné osobám starším 21 let. Bezpečná vzdálenost činí zpravidla minimálně 15 metrů. I tyto výrobky jsou určeny pouze pro venkovní použití.

4. kategorie – patří sem výrobky, představující velké nebezpečí. Používat je mohou pouze osoby s osvědčením o odborné způsobilosti od Českého báňského úřadu.

 Conformité Européenne zkráceně značka CE uvádí kategorii nebezpečnosti.

Při odpalování

  • Nedávejte pyrotechniku do rukou dětem.
  • Důkladně si přečtěte návod.
  • Odpalujte na rovném stabilním povrchu, ať vás petarda nehoní po zahradě.
  • Nikdy neodpalujte z ruky.
  • Dodržujte předepsanou vzdálenost (8 metrů nejméně.)
  • Nenaklánějte se nad pyrotechniku - zapalujte zboku.
  • Pokud plamen zhasl, nechoďte okamžitě k petardě, počkejte 10 minut. (Možná jde jen o zpoždění.)
  • Pokud výrobek nefunguje, namočte ho a vyhoďte.
  • Nebuďte při odpalování příliš opilí.
  • Řekněte dětem, ať nikdy nesahají na zbytky petard na ulici.