Přiletí pomoc včas? Letečtí záchranáři varují, že některé pacienty možná nestihnou

Ke zraněnému batoleti vyrazil vrtulník
 

Vrtulníky z Prahy budou nově létat až do Severočeského kraje. Reálně hrozí, že k pacientům v Praze a středních Čechách nemusí přiletět pomoc včas.

Opakované ujišťování představitelů vlády, že letecká záchranná služba bude zajištěna v plném rozsahu, se úplně minulo s realitou. Ministerstvo zdravotnictví po zásahu Úřadu na ochranu hospodářské soutěže zrušilo zpackanou soutěž na nového provozovatele letecké záchranné služby na severu Čech. „Od nového roku by v tomto regionu měly zasahovat vrtulníky ze sousedních krajů. To ale znamená, že ty potom nebudou k dispozici ve svých domovských regionech. Reálně je tak ohroženo fungování významné části integrovaného záchranného systému na celém území ČR,“ kritizuje kroky ministerstva náměstek hejtmanky Středočeského kraje pro oblast zdravotnictví Martin Kupka (ODS).

Ten už na vážný problém s nezvládnutým výběrovým řízením poukazoval v průběhu letošního léta. Ministerstvo přesto nedokázalo od té doby najít žádné řešení. Proto také spolu s ředitelem Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje Martinem Houdkem vyzvali nového ministra zdravotnictví k okamžitému řešení současné situace.

"Velká část zásahů letecké záchranné služby z Prahy míří právě na vytížené komunikace ve středních Čechách. Jde celkově o 80 až 90 procent všech vzletů z Prahy. Počet zásahů je v porovnání s okolními regiony vysoký (letos již 600 zásahů) a nedovedu si představit, že by po 1. lednu 2017 měla pražská letecká záchranka zasahovat i v severních Čechách. Doletět například k nehodě v Ústí nad Labem bude trvat více než půl hodiny. Započteme-li návrat zpět a nezbytnou manipulaci, bude pak v takovém případě letecká záchranná služba na téměř dvě hodiny zcela vyblokovaná. Každý si asi dovede představit, jaké riziko to představuje,“ vysvětluje ředitel středočeské záchranné služby Martin Houdek.

Středočeský kraj se přímo podílí částkou šesti milionů korun na zajištění záchranné letecké služby, která má stanoviště v Praze. Podařilo se také najít dohodu na organizaci zásahů a výměně informací mezi operačními středisky. "Pro nás je nepřijatelné, aby přes veškeré úsilí kraje hrozilo, že se občanům ve středních Čechách nedostane v případě ohrožení života adekvátní pomoci,“ dodává Martin Kupka.