Ošetřovatelé záchranné stanice vyjížděli k domněle přimrzlé labuti

Hasiči v neoprenech na slabém ledu se přibližují k labuti
  |  

Hned několik hlášení o přimrzlé labuti dostali pracovníci záchranné stanice pro zvířata v Pavlovicích u Vlašimi. Lidé se obávali, že pták na ledu přimrzl a nemůže odletět. Při záchranné akci hasičů však přimrzlá labuť nečekaně odkráčela.

„Lidé často volají, že jsou ptáci přimrzlí k vodě. Především nám nahlašují labutě. Přimrzlou labuť na rybníku mezi Křížovem a Pravonínem nám nahlásilo hned několik lidí,“ uvedla Jaroslava Syslová, vedoucí Záchranné stanice pro živočichy ČSOP Vlašim. Případy, kdy pták opravdu přimrzne, jsou spíše výjimečné. Většinou na ledu pouze odpočívají a dají se vyplašit opatrně hozeným klackem či hroudou hlíny do jejich bezprostřední blízkosti. Většinou přitom postačí, když si ptáci stoupnou. Nepřimrzají totiž za nohy, ale za peří, především na hrudi a břichu. Ošetřovatelé záchranných stanic proto vyjíždí na místo, jen když se vyplašení nepovede.

 

Neplánované cvičení hasičů

„Labuť byla úplně uprostřed a rybník byl celý zamrzlý. Házeli jsme k ní opatrně po ledu kameny a klacky, aby k ní doklouzaly. Ale nepohnula se. Zavolali jsme tedy vlašimské hasiče. Ti se oblékli do termo neoprenů a vyrazili přidržujíce se člunu doprostřed rybníka k labuti. Led pod nimi začal praskat a milá labuť se zvedla a odešla,“ popsala záchrannou akci ochranářka. I tentokrát se tedy jednalo o planý poplach. Záchranná akce však nebyla zbytečná. Byla totiž dobrým cvičením a prověřila připravenost jak ošetřovatelů záchranné stanice, tak hasičů. Ti v obdobných případech mají nezastupitelnou roli nejen díky potřebnému vybavení pro bezpečný zásah.

Díky labuti si hasiči zacvičili

Než se snažit ptáky z ledu vyplašit, lépe je jejich možnému přimrznutí předcházet tím, že je necháme odletět na zimoviště. Tedy k rybníkům či na úseky řek, které nezamrzají. A jak na to? „Jednoduše labutě a kachny nepřikrmujme tam, kde v zimě hladina pravidelně zmrzne. Hlad je pak donutí přeletět na vhodnější místo,“ poradila Jaroslava Syslová.