Češi předsevzetí nezvládají, plní je maximálně měsíc!

 

Celých 52 procent Čechů si dává vánoční předsevzetí. Ta ale v drtivé většině dodržujeme pouze v lednu. Nejčastěji pak chceme hubnout a jednoduše žít zdravě.

Letošní rok se pomalu chýlí ke konci a je čas přemýšlet nad tím, čeho bychom chtěli v roce 2017 dosáhnout. Právě nový rok bývá pro mnoho lidí významným přelomem spojovaným s různými předsevzetími. Cest „za lepším já“ bývá spousta. Na konci však záleží především na tom, jak silnou máme vůli k jejich plnění. Z průzkumu vyplývá, že až 39 procent Čechů se obává, že nevydrží plnit své předsevzetí déle než jeden měsíc, 59 procent pak dle předchozích zkušeností končí v závěru března.

Novoroční předsevzetí si dává 52 procent Čechů, z toho častěji ženy (56 procent) než muži (48 procent). Nejvíce se snaží změnit lidé z Olomouckého (72 procent) a Ústeckého kraje (71 procent), naopak nejméně pak lidé žijící v Jihočeském (38 procent) a Pardubickém kraji (41 procent).

K novoročním předsevzetím mají sklony spíše lidé s vyšším vzděláním, nejčastěji si je dávají mladí do 26 let. Tendence stanovit si předsevzetí s přibývajícím věkem klesá. Dvě pětiny z nás jej vydrží plnit maximálně 1 měsíc. Naopak čtvrtina si věří, že je bude realizovat po celý rok. Informace vyplývají z aktuálního průzkumu o novoročních předsevzetích pro módní řetězec KiK.  

"Překvapivé je, že 25 procent Čechů si věří natolik, že dokáží plnit svá předsevzetí po celý rok. Důležité však je, abychom si nekladli nedosažitelné cíle, na kterých naše přání často ztroskotávají," říká Zuzana Procházková ze společnosti KiK. U 24 procent Čechů podle ní převládá přání začít v novém roce hubnout a jíst zdravě. "Téměř desetina by pak chtěla začít s aktivním životem a pravidelně sportovat," dodává.

U hubnutí a zdravého životního stylu to nekončí
Mezi další předsevzetí, ke kterým by se Češi na rok 2017 rádi zavázali, patří i šetření (18 procent). Desetina pak chce trávit více času s rodinou, což je přání spíše mužů než žen. Rozdíly se mírně projevují i v jiných přáních. Téměř o 4 procenta více žen chce více dbát na svůj zevnějšek nebo získat lepší práci. Muži si oproti ženám přejí více myslet na druhé.