Aby vám v zimě peníze z domu neutíkaly oknem ani dveřmi. Známe RECEPT

Okna a dveře jsou největší únikovou zónou tepla
  |  

Znáte to, sedíte si doma u okna a táhne vám nejprve na nohy, pak na záda. Rozčilovat se je zbytečné. Chyba bude nejspíš v tom, že jste nedostatečně zahradili cestu vlezlému průvanu. A ten vám teď vadí. Co s tím? Zateplete si domov a bude vás současně hřát i vědomí, že při tom ušetříte i nemalé peníze.

Nejjednodušší izolace nádrže na horkou vodu dokáže snížit ztrátu teploty o pětasedmdesát procent. Dobře izolované podkroví zase zmenší výdaje na vytápění prostoru i o čtvrtinu. Tak neváhejte, a řekněte průvanu – stačilo!

Peníze utíkají kolem dveří
Nejvíce tepla utíká vždy kolem oken a dveří. Špatně těsnící vchodové dveře jsou příčinou studené vstupní haly hlavně tam, kde před vstupem nemáte vybudované závětří. Pro utěsnění vnějších dveří proto použijte gumové a pro vnitřní interiérové dveře pěnové těsnění. V obou případech dávejte pozor, abyste pásku moc nenatahovali, protože to snižuje její účinnost.

Pod spodní okraj dveří přichyťte kartáčový pás, případně můžete použít molitanový válec, který přiložíte na zem k mezeře po celé délce dveří. Nezapomeňte ještě utěsnit každou škvíru dveřního rámu silikonovou gumou.

 

Nevyhazujte tisíce netěsnými okny
Pokud nemáte dvojitou izolaci, můžete mít doma s nepříjemným průvanem problém. Okenní křídlo bude odolnější vůči pronikajícímu chladu se samolepicím pěnovým těsněním anebo s pružnou gumovou trubicí. Ta po přitisknutí vyplní prostor mezi oknem a rámem. V obchodech koupíte také oddělitelnou dvojitou izolaci z plastové fólie, která drží na místě kvalitní, silnou, ergonomicky tvarovanou částí a upevňuje se libovolný typ okenního rámu speciální páskou nebo háčky.

starým oknem uteče až čtvrtina tepla z bytu

Zima od nohou, důsledek studené podlahy
Pokud nemáte dobře izolovanou podlahu, dolehne na vás nejspíš i chlad z cihel obvodového zdiva. Ve starších stavbách bývala dřevěná podlaha položena na vzduchových polštářích, které zamezovaly vzniku plísní a průniku vlhkosti. Je-li to i váš případ, můžete být klidní, podlaha určitě dlouho vydrží. Utěsňovat ale klidně můžete.

Úzké škvíry vyplníte dřevěnými filtry v barvě, která bude ladit s podlahou. Použít můžete také papírovou kaši vzniklou smícháním drti z hnědého papíru a lepidla na tapety. Směs rozetřete špachtlí, potom setřete do roviny s podlahou a nechte uschnout.

Ohlídejte radiátory
Radiátory vyzařují do všech stran, do pokoje i do stěny. Jestliže jsou tělesa umístěna na vnější stěně domu pod netěsnícím oknem, utíká z domu až čtvrtina tepla. To můžete snadno změnit, když na stěnu za radiátorem nalepíte speciální fólii, která nasměruje teplo do pokoje. Pokud budete v zimě víc topit, přidejte nad topná tělesa poličku.

Teplo, které by vám unikalo k oknům a ke stropu, bude směrovat opět do prostoru. Radiátor můžete ze zadní strany izolovat alobalem, nalepeným na zdi. Bude spolehlivě odrážet teplo směrem do místnosti.

za radiátor dejte hliníkovou fólii, ta odrazí teplo do místnosti

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru