Teplota klesne pod dvacet stupňů. Jak ošetřit omrzliny či zachránit probořeného?

Takový mráz jsme v Česku dlouho nezažili
 

Naposledy jsme zažili takhle tuhou zimu před pěti lety, naopak roky 2014 a 2015 byly přes zimu neobyčejně teplé. Teď ale mráz udeřil naplno a bude dlouhodobý, nejnižší teplota se letos bude pohybovat okolo -20 stupňů Celsia.

Takový mráz jsme v Česku dlouho nezažili, faktem je, že jsme už ani zimu nebrali příliš vážně. Teplota v posledních letech spadla maximálně pár stupňů pod nulu a roky 2014 a 2015 byly poměrně teplé. Nejnižší naměřená teplota byla v Česku naměřena v roce 1929, kdy bylo venku -42,2 stupně. Tomuto rekordu se už přiblížila jen teplota v roce 2012, kdy ručička teploměru klesla na -39,4 stupně Celsia.

Letos zatím teplota klesla na -20 stupňů, níže by ale podle předpovědi jít neměla. Mráz ale bude dlouhodobě, což nemusí některým lidem vůbec dělat dobře. Zejména nebezpečné je mrazivé počasí pro lidi, jejichž tělo se nedokáže správně zahřát. Ohroženi jsou i lidé s nemocným srdcem, astmatici a senioři. Počasí není ideální ani pro novorozence a malé děti, ty by měly zůstat v teple a vůbec nechodit ven. 

Jak vzniknou omrzliny
Omrzliny mohou vzniknou snadno, stačí, aby část těla byla v nízké teplotě například bez rukavic nebo silných ponožek, ale někdy mohou vzniknout i přes to. Teplota ani nemusí být pod nulou, roli hraje vlhkost a povětrnostní podmínky. Snáze omrzliny vzniknou u člověka, který je zraněný, unavený nebo nemocný. Určitou roli hraje i kouření. 

Omrzající kůže vypadá tak, že je chladná a postižený přestane cítit nohy, nebo ruce - podle toho, která část je omrzlá. Pokožka nabere bledou barvu. Když se pokožka ocitne znova v teple, nabere tmavou barvu, v některých vážných případech se vytvoří puchýře. Omrzliny se dají rozdělit na dvě kategorie, a sice lehké a těžké omrzliny.

Ty lehké jsou jen povrchové a zahojí se bez vážnějších následků, ale těžké omrzliny se nevyskytují jen na kůži, ale zasahují do hluboké tkáně, kdy dochází ke ztrátě tkání. V nejhorším případě je pak nutný chirurgický zákrok, kdy se omrzliny odstraní, nebo se postižené části amputují. 

Dávejte pozor i na silnicích, jezděte opatrně a používejte při brždění spojku. Potřebujete rychle rozmrazit auto? Tipy a triky, jak na to

Jak ošetřit omrzliny
Zmrzlé místo rozhodně prudce nezahřívejte ani netřete, to může stav omrzliny zhoršit, u kamen hrozí dokonce popálení. Jestliže máte puchýře, rozhodně je nepropichujte. Pokuste se omrzliny zahřívat postupně, na nízké teploty. Doma je vhodné položit omrzlá místa do studené nebo vlažné vody. Jesliže není možnost zahřívat jinak, můžete je přiložit blízko k tělu na kůži a zahřívat vlastním teplem.

Pokud uvidíte ve svém okolí někoho promrzlého, třeba bezdomovce, zavolejte záchranku, aby mohla včas zasáhnout. Bezdomovci často pijí alkohol. Ten pocitově sice zahřeje, ale roztahuje cévy, takže člověk, který je v mrazu, se alkoholem ještě víc ochladí. 

Jak pomoct probořenému
Stojaté vody už jsou zamrzlé, přesto není dobrý nápad na ně vstupovat. Podle záchranářů je opravdu bezpečná tloušťka ledu alespoň 25 centimetrů. Jestliže se proboříte na ledu vy sami, rychle roztáhněte ruce, abyste zabránili propadnutí pod led a snažte se vylézt stejnou cestou. Dostaňte horní polovinu těla nad led a odvalte se na stranu.

Jestli se proboří někdo ve vaší přítomnosti, hoďte mu lano, větev, bundu, zkrátka cokoliv, co je při ruce. Rozložte váhu na ledu, dostaňte se k probořenému plazením nebo válením, ale dávejte při tom pozor, abyste se nedostali sami do vody.


Životní styl