Ptáci hlásí návrat. Kdo to zpívá za oknem?

Nejdříve přiletí čapí gentlemani..
Zobrazit fotogalerii (4)
  |  

S příchodem jara se venku rozezněl ptačí orchestr. To se zpěváci vrátili z teplých krajin do našich českých luhů a hájů. Podívejte se, kdo vám to zpívá za oknem! Kteří ptáci už jsou tady a na koho se ještě čeká?

Když otevřete okno nebo vyjdete z domu, všimněte si jarního cvrdlikání všude kolem! Poznejte s námi okřídlené zpěváky, kteří tuto jarní kulisu vytváří, a podívejte se, na jaké ptáky ještě čekáme.

Už jsou tady

Zpět už se vrátili skřivani polní. (Jeho zpěv tvoří dlouhá řada drnčivých, cvrlikavých a hvízdavých tónů, prokládaných imitacemi hlasů jiných druhů ptáků!) Přiletěli i konipasi bílí, čejky, špačkové obecní a ráno můžete poslouchat za oknem zpívání drozdů. Hlasitě se začali ozývat i kosi. Až venku uvidíte ptáčka s červeným bříškem, půjde nejspíše o červenku. Naprosto neomylně však poznáte vysoko nad hlavou letícího čápa. Věděli jste, že nejdřív přiletí čápi, kteří pak mezi sebou bojují o hnízda, která chtějí obsadit, a až týden po nich přilétají jejich družky.

První přilétají ptáci, kteří u nás nekončí, ale pokračují do severní Evropy. Příkladem mohou být čejky chocholaté.

Ještě na ně čekáme

První vlaštovky se u nás objevují už v druhé polovině března, ale hlavní návrat nastává až začátkem dubna. Její příbuzná jiřička přilétá později, až začátkem a během dubna. Poslední z našich vlaštovkovitých, břehule, přilétá až koncem dubna.

Stále čekáme na vzácnou, ostře žlutou žlůvu s černými křídly a rorýse. Rorýs přitom neposedí. Téměř neustále se zdržuje ve vzduchu, kde dokonce i spí, pije a páří se. Střídá přitom svižný let s plachtěním, během kterého nabírá výšku, aby následně během spánku mohl klesat. Nejde samozřejmě o tvrdý spánek, nýbrž jen o mikrospánek. Za nějaký čas přiletí i krásně pějící pěnice a bramborníčkové. 

Možná jste zaznamenali husí hejna na obloze. Některá mohou být až tisícihlavá. Přesto husy, které uvidíte, nejsou ty naše. Možná si udělají přestávku, ale rozhodně pokračují daleko na sever. 


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru