Nymburk nechá zkontrolovat lávku. Hrozí zřícení jako v Praze?

Hrozí něco podobného jako v Praze? Podívejte se, jak dopadla lávka v hlavním městě
Zobrazit fotogalerii (3)
  |  

Nymburk nechá ještě tento týden zkontrolovat pěší lávku přes Labe. Jde o stavbu totožné konstrukce a od stejného projektanta, jako byla lávka v Praze, která se v sobotu zřítila do Vltavy. Je to jen preventivní opatření, nebo hrozí reálný problém?

Obyvatelé Nymburka podle místostarosty Jana Rittera nemusí mít žádné obavy. Lávka je podle něj v dobrém stavu a naposledy byla zkontrolována nedávno, uzavřít ji proto radnice neplánuje. V budoucnu by ale měla být lávka stržena, nahradí ji most.

Zhruba před 1,5 rokem zadal Nymburk průzkum stavebně-technického stavu lávky specializované firmě. Dokumentace byla dokončena nedávno a obsahuje také návrhy nutných opatření. "Nemám dokumentaci ještě zcela prostudovanou, dostali jsme ji nedávno. Rozhodně v ní ale nebylo to, že se má nechat zcela bez zásahu," uvedl Ritter.

Lávka přes Berounku z Horních Černošic do Lipenců (Dolních Černošic) byla v pondělí večer z bezpečnostních důvodů uzavřena. Magistrát hl. m. Prahy zadal zpracování aktuálního posudku, podle nějž bude rozhodnuto o dalších krocích.

Zatím se zavírat nebude

Stejnou firmu nyní Nymburk požádal o opakovanou kontrolu ještě v tomto týdnu. "Je prý velmi pravděpodobné, že bude již tento týden vydán obecný pokyn, jak u podobných konstrukcí postupovat s ohledem na možná rizika, protože visutých lávek je v ČR několik a některé nejsou v dobrém stavu. To se však netýká Nymburka," tvrdí místostarosta.

Nymburk proto zatím o uzavření lávky neuvažuje. Případný zákaz jejího používání by ve městě výrazné komplikace nezpůsobil, jen o několik metrů dál je most pro silniční dopravu. Chodci na něj sice mají vstup zakázán, chodníky pro pěší ale na mostě jsou.

Do budoucna plánuje Nymburk stržení lávky a na jejím místě vybudování mostu, který bude sloužit také cyklistům. Zatím však jde o návrh, který nemá bližší časové vymezení. Případná stavba bude záviset na rychlosti vytvoření studie proveditelnosti.

Lávka v Praze-Troji se zřítila do Vltavy v sobotu odpoledne. Neštěstí, při němž byli zraněni dva lidé těžce a dva lehce, vyšetřuje policie. Město Praha přiznává, že lávka mezi Trojou a Císařským ostrovem byla ve špatném stavu. Zároveň odmítá, že by se zřícení dalo předvídat.