Známe recept: Na Štědrý den se bude rozlévat rybí polévka s alkoholem

Na Staroměstském a Václavském náměstí budou politici v neděli rozlévat rybí polévku. Každoroční štědrodenní tradice se ujme primátorka Adriana Krnáčová a starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký. Rozlévání polévky plánují i některé městské části, a to jak na Štědrý den, tak ve dnech před ním.

20.12.2017 - 17:20   |  
Tradice se zachová i letos. Přečtěte si, kolik alkoholu v rybí polévce je
Zobrazit fotogalerii (3)

Na obou náměstích začnou politici servírovat polévku v 11:00. "Je to krásná tradice a já se na to každý rok ohromně těším," usmívala se Adriana Krnáčová, která na Staroměstském náměstí rozdá dva tisíce porcí podle speciálního receptu s koňakem a karamelem. Tisíc porcí polévky bude rovněž od 11.00 rozdávat v dolní části Václavského náměstí starosta Lomecký. Od 13.00 se přesune na Kampu, kde lidem nabídne dalších 300 porcí.

Na adventní dny i Štědrý den je po celé Praze v plánu řada dalších akcí. Na Staroměstském náměstí bude po rozlévání polévky program pokračovat od 21.00, kdy na pódiu vystoupí operní pěvci s Českou mší vánoční Jakuba Jana Ryby. Na první svátek vánoční čeká děti pohádka a koncert mobilní zvonohry.

Speciální recept na polévku

Tradiční rybí polévku vaří tým kuchařů několik let podle originálního receptu. Kromě kaprů z rybářství Zbiroh do ní zpracují 100 kilogramů zeleniny, především mrkve, celeru a petržele, 30 kilogramů cibule, 70 kilogramů hladké mouky, 50 kilogramů másla a 45 litrů smetany. Kromě tří litrů koňaku, který dodá polévce originální chuť, ji kuchaři zakápnou karamelem a dozdobí osmaženými krutony na másle.

Do tradice se zapojí i zástupci některých městských částí. Na Štědrý den si mohou lidé přijít pochutnat na tradičním vánočním pokrmu do Vršovic před nákupní centrum Eden. Polévku bude od 10:00 do 12:00 rozlévat starosta Prahy 10 Vladimír Novák. O den dříve od 11:00 nabídne zájemcům polévku starostka Prahy 3 Vladislava Hujová na náměstí Jiřího z Poděbrad. Praha 9 bude pokrm rozdávat už ve čtvrtek 21. prosince na náměstí OSN ve Vysočanech.