Středočeši nejvíce volili Zemana, Fischer tu skončil až pátý

Miloš Zeman oslovil nejvíce lidí ve Středočeském kraji
Zobrazit fotogalerii (3)
 

Ve Středočeském kraji zvítězil v prvním kole prezidentských voleb Miloš Zeman, kterému odevzdalo hlas 34,16 procenta voličů. Druhý za současným prezidentem se podle údajů Českého statistického úřadu umístil akademik Jiří Drahoš s 28,64 procenta hlasů. Třetí je podnikatel a textař Michal Horáček, kterého volilo 10,80 procenta lidí.

Lékaře a aktivistu Marka Hilšera na čtvrtém místě volilo 9,48 procenta lidí. Těsně za ním s odstupem 121 hlasů skončil bývalý diplomat Pavel Fischer, který získal 9,47 procenta. Šestý je někdejší premiér Mirek Topolánek se 4,85 procenta hlasů.

K volbám ve Středočeském kraji přišlo 64,73 procenta voličů, což je více než v prvním kole před pěti lety.

Prezidenta Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiřího Hynka podpořilo 1,37 procenta voličů. Následuje ho hudebník Petr Hannig s 0,60 procenta a poslední je bývalý šéf mladoboleslavské automobilky Škoda Auto Vratislav Kulhánek s 0,58 procenta hlasů.

Před pěti lety při první přímé volbě prezidenta byla volební účast ve Středočeském kraji v prvním kole 63,96 procenta, ve druhém 60,67 procenta. V prvním kole vyhrál Karel Schwarzenberg s 26,09 procenta hlasů a ve druhém zvítězil Zeman s 50,95 procenta.


Zdraví a styl

Osobnosti