Vzpomeňte si na oběti vyhlazení Lidic. Památník připomíná umučení dětí

Nudí vás všechny hrady, zámky a podobné pamětihodnosti. Chcete navštívit místo, které vám ukáže trochu historie a zanechá ve vás pořádný dojem? Pak si určitě udělejte čas a navštivte historií protkané Lidice. Dávejte ale pozor na studený pot, který vás bezesporu polije.

25.01.2018 - 13:30   |  
Tohle není ani o tom, koukat kolem sebe, ale spíše o pocit, který budete během návštěvy mít
Zobrazit fotogalerii (3)

Památník Lidice se nachází na pietním území, které připomíná obec Lidice, kterou 10. června 1942 vyhladili nacisté. Celá vesnice byla tenkrát vypálena a kompletně srovnána se zemí. Osudy této středočeské vsi poznamenala okupace Československa za II. světové války a zejména pak atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha.

Brutální akt pomsty

Obec neměla tenkrát s atentátem vůbec nic společného, nicméně jednalo se spíše o nacistickou pomstu, během které bylo zastřeleno 173 mužů, ženy byly odvlečeny do koncentračního tábora Ravensbrück a děti buď předány k poněmčení nebo odvezeny do polského Chelmna.

Památník Lidice dnes tvoří upravené pietní území se společným hrobem lidických mužů, dále pak základy původních statků, muzeum a také audiovizuální expozici "A nevinní byli vinni". Na místě je také výstavní síň In memoriam, která je věnovaná historii obce a památníku.

Po skončení války se zpět do vlasti vrátilo 143 lidických žen a 17 dětí. V nových Lidicích stát postavil 150 domů, v návrhu byl i kostel, škola, školka a dům horníků, ovšem na to již nebyly peníze.

Prohlédnout si také můžete galerii, kde je umístěna část sbírky uměleckých děl, kterou v poválečných letech Lidicím věnovali umělci z celého světa, Růžový sad a sousoší dvaaosmdesáti zavražděných lidických dětí, vytvořenéí akademickou sochařkou Marií Uchytilovou. Od dubna roku 2008 zde působí také vzdělávací středisko pro mládež a badatelna.

K vidění je také simulace obrysů původní obce Lidice, a to díky šikovným rukám pracovníků topografického ústavu v Dobrušce. Během virtuálního přeletu nad Pietním územím a novými Lidicemi před námi začínají z mlčící krajiny pomalu vystupovat siluety již neexistujících domů. Díky moderní technice si tak můžete lépe představit, jakou obcí původní Lidice byly.

Mezinárodní dětská výstava

Ta byla založena k uctění památky dětí, které zavraždili Němci, a také všech dalších dětí, které zemřely během válečných konfliktů. Výstava se v ČR každoročně koná pravidelně již od konce 60. let 20. století a je dobře známá nejen mezi dětmi a učiteli v ČR, ale vlastně po celém světě, protože se jí každoročně účastní tisíce dětí ze všech kontinentů. Do roku 1972 byla národní soutěží, následně změnila svůj statut a stala se výstavou mezinárodní.

Ukázkový domek

Během loňského března se v Lidicích otevřel zrekonstruovaný původní typizovaný rodinný domek v sousedství galerie. Je tu stálá expozice o výstavbě nových Lidic po válce včetně interiérů, tak jak vypadaly v padesátých a šedesátých letech minulého století, kdy se předávaly lidickým ženám.

Lidické domy byly na svou dobu skutečně velmi nadstandardní. Měly totiž ústřední topení, jeden typ byl pak bezbariérový, v koupelnách byly bojlery a obec měla také kanalizaci a čističku. Proto se lidické ženy velmi často musely střetávat se závistí.

Dopravní spojení z Prahy
 

Do muzea Památníku Lidice:
Metrem trasou A na stanici Nádraží Veleslavín, odtud autobusem 300 nebo 322 v rámci Pražské integrované dopravy (ROPID), nebo trasou B na stanici Zličín, odtud autobusem 324 v rámci Pražské integrované dopravy (ROPID) do zastávky Lidice, která je vzdálená 5 minut chůze od Muzea.

Do Lidické galerie:
Metrem trasou A na stanici Nádraží Veleslavín, odtud autobusem 322 v rámci  Pražské integrované dopravy (ROPID) do zastávky Lidice, obecní úřad (ObÚ), který staví před budovou Lidické galerie, cca 600 metrů vzdálené od Muzea.