Rvačka v Zemanově štábu: Policie nemá svědky, nikdo se nepřihlásil

Pražské policii se ani půl dne po sobotní potyčce mezi lidmi z volebního štábu prezidenta Miloše Zemana a novináři nepřihlásil žádný zraněný nebo poškozený. Z toho důvodu dosud nestanovila právní kvalifikaci vyšetřování incidentu, který se stal večer v pražském Top Hotelu.

28.01.2018 - 16:54   |  
Miloše Zemana podpořily jeho manželka i dcera
Zobrazit fotogalerii (5)

Zatím je to tedy jedna velká záhada. "Pro nás je směrodatný nejen průběh celé věci, ale zejména jestli došlo například ke zranění osob nebo poškození majetku. My žádnou podobnou informací nedisponujeme, takže těžko budeme v současnosti stanovovat právní kvalifikaci," uvedla mluvčí pražské policie Andrea Zoulová.

Na místě incidentu podle ní policisté v sobotu večer byli, nikdo z účastníků nebo svědků konfliktu tam už ale nebyl. Při vyšetřování věci tak zatím vychází z materiálů ze sociálních sítí, například videí. "Ke stanovení právní kvalifikace ale potřebuje více informací."

"Na místě už snad nebyl nikdo, kdo by byl odpovědný za komunikaci s novináři. Média však zároveň nikdo přímo nevyzval k odchodu," řekla v sobotu svědkyně incidentu.

Jak to celé bylo?

Na videích, která dala na twitter redaktorka serveru Seznam Zprávy Pavlína Kosová, je vidět, jak novináři v hotelu, kde Zeman před tím se svým štábem a příznivci sledoval výsledky prezidentských voleb, natáčeli a fotografovali kolaps muže, ke kterému později přijeli záchranáři. Podle zveřejněných záznamů dva muži tyto novináře vykazovali z místnosti, fyzicky je napadali a nadávali jim. Mimo jiné shodili jednomu novináři na zem kameru, na dalšího zaútočili pěstí, fyzicky napadli i Kosovou a vyvedli z místnosti jednoho fotoreportéra.

Pohyb novinářů ve štábu byl kontrolován zejména v době před příjezdem prezidenta a v době jeho přítomnosti v hotelu. Po Zemanově odjezdu se novináři na místě pohybovali volně a dostali se i na místo, které bylo při čekání na výsledky vyhrazeno jen pro hosty z řad Zemanových podporovatelů. Právě v tomto prostoru záchranáři zasahovali.

Verzí je hned několik

Jeden z účastníků události, Jan Šolta, dnes sdělil, že muž, kterého novináři chtěli natáčet, měl srdeční záchvat, zkolaboval při popíjení. Lékař z přivolané záchranné služby podle Šolty poté požádal přihlížející, aby vyklidili prostor, aby mohli začít se záchranou muže. "Vykázali jsme proto neustále natáčející kameramany z modrého sálu, kam stejně neměli dovolený přístup, a uzavřeli posunovací dveře oddělující sály.... Při vytlačování nezvaných novinářů ze sálu se mj. dva novináři - oba byli viditelně označeni žlutou visačkou - dostali do křížku," uvedl Šolta a doplnil, že nebyl členem žádného štábu.

Podle zveřejněného videa byl jedním z mužů, kteří při incidentu novináře vytlačovali ze sálu. Jiné výpovědi však zase hovoří například o tom, že postižený muž byl "jen" totálně opilý. Nebo už někdo začal mlčet tak, jak prezident Zeman vzkazoval tzv. Pražské kavárně?

Klíčová slova: