Důchodcům chybí peníze na sluchadla. Ty lepší si dovolit nemohou a pojišťovny je neproplatí

V jaké výši vlastně pojišťovny obecně na sluchátka přispívají? Ať už důchodci, ale leckdy i velmi mladí lidé chtějí v tomto případě pro své uši to nejlepší. Bohužel právě starší lidé nemají dostatek financí, a proto nutně potřebují podporu pojišťoven. Jaká jsou pravidla a jak často zdravotní pojišťovny v tomto případě poskytují finanční injekce?

30.01.2018 - 12:40   |  
V jaké výši vlastně pojišťovny obecně na sluchátka přispívají
Zobrazit fotogalerii (3)

Na úvod je nutno poznamenat naprosto zásadní informaci. Výše úhrad zdravotnických prostředků včetně sluchadel je určena platnou legislativou (č. 48/1997 Sb., příloha č. 3, oddíl C). Všechny zdravotní pojišťovny v tomto případě hradí pouze legislativou nastavenou výši příspěvku. Samozřejmě tu ale je snaha poskytovat i sluchadla bez doplatku pacienta.

Jaká jsou pravidla?

Zdravotní pojišťovny v tomto případě přispívají na zakoupení sluchadel jednou za 5 let. U dětí do 18 let na 2 kusy sluchadel, u dospělých pak pouze na jeden kus. Částka se v tomto případě značně liší a rozhodující je především závažnost sluchové vady a také věk postiženého.

U dospělých je úhrada stanovena u sluchadel pro vzdušné vedení na 2 700 Kč (pro středně těžkou nedoslýchavost od 40 do 59 dB), respektive 3 900 Kč (pro těžkou nedoslýchavost od 60 do 79 dB) nebo 5 100 Kč ( pro velmi těžkou nedoslýchavost, zbytky sluchu a hluchotu). Úhrada ve výši 6 800 Kč by pacientovi náležela na sluchadlo pro kostní vedení, které poskytuje ve specifických případech, a to jen se souhlasem revizního lékaře.

Sluchátka mohou být i voděodolná nebo mohou poskytovat možnost komunikace s chytrými telefony. Jelikož ale zdravotního účelu, jehož má být poskytnutím sluchadla dosaženo, je možné docílit i se sluchadly levnějšími. Pak je úhrada z veřejného zdravotního pojištění omezena na ně.

Sluchadlo nemůže předepsat praktický lékař

Může tak učinit pouze a jen specialista, a to buď smluvní lékař odbornosti foniatrie, nebo smluvní lékař odbornosti otorinolaryngologie, který ale musí navíc vlastnit osvědčení Společnosti ORL, které opravňuje k přidělování sluchadel hrazených z veřejného zdravotního pojištění.

Sluchadla, příslušenství a ostatní foniatrické pomůcky se předepisují na speciální Poukaz na foniatrickou pomůcku. Lékař v tomto případě musí uvést kód příslušné indikační skupiny s maximální úhradou pojišťovny a konkrétní kód navrhované foniatrické pomůcky.

Výběr přitom není vůbec snadnou záležitostí. K dispozici jsou jak sluchadla, na která není třeba doplácet, tak sluchadla  s různou výší doplatku. Ta finančně náročnější často disponují i funkcemi navíc. Nejen tak, že mohou zajistit kompenzaci sluchové vady, ale také daleko lepší komfort uživatele.

"V každém případě je ale nutností dostat k vyzkoušení sluchadla stejné kategorie nejméně od tří výrobců uvedených v Úhradovém katalogu. Musí vám být také nabídnuto sluchadlo bez doplatku, které je hrazeno plně z veřejného zdravotního pojištění," sdělil nám tiskový mluvčí VZP Oldřich Tichý. Sluchadlo s doplatkem tak může lékař předepsat pouze v případě dohody se samotným pacientem.