Roztroušená skleróza je velký strašák. Léčba je složitá, bojovat se s ní dá pohybem

Téměř 500 lidí z Prahy a okolí přišlo podpořit pacienty s roztroušenou sklerózou (RS). V pátek o o uplynulém víkendu se cvičením zapojili do sedmého ročníku 24hodinového Maratonu s roztroušenou sklerózou. Peníze vybrané z dobrovolných příspěvků poputují na fyzioterapii a nákup rehabilitačních pomůcek pro nemocné.

05.03.2018 - 09:00   |  
Právě cvičení zmírňuje příznaky této nebezpečné nemoci
Zobrazit fotogalerii (3)

V Praze letos lidé cvičili na třech místech – v rehabilitačním centru pro tělesně postižené Rehafit, v centru fyzioterapie Be Balanced, základna byla ve studiu FitnessAction, kde si účastníci tradičně dávají do těla nepřetržitě 24 hodin a propojují se telemostem s ostatními cvičebními místy. Hlavním cílem MaRSu je motivovat nemocné k pravidelnému pohybu, jenž je velmi důležitou součástí léčebného režimu, protože zmírňuje příznaky nemoci.

"Cvičili pacienti, jejich rodiny, přátelé, kolegové z práce, terapeuti i lékaři, zapojil se každý, kdo chtěl podpořit dobrou věc," uvádí Kateřina Bémová z Nadačního fondu IMPULS, který je organizátorem akce. Pacienty přišli podpořit také herci Jan Čenský a Petr Vondráček, kickboxer Tomáš Karel, potrénovat dorazil tým amerických fotbalistů Prague Black Panters.

V celostátním Registru pacientů s roztroušenou sklerózou je v Praze aktuálně evidováno 2 170 lidí s diagnózou RS, ve Středočeském kraji je to 1 867 nemocných. 

Jak to probíhalo?

"Účastníci se zapojili do kruhového tréninku, zacvičili si pilates, Tai Chi nebo jógu a procvičili si paměť prostřednictvím stolních her a specializovaných PC programů," popisuje fyzioterapeutka Klára Novotná a dodává: "Věříme, že jsme motivovali další pacienty, a nejenom je, k pravidelnému pohybu a doufáme, že jim nadšení vydrží." 

Kromě Prahy cvičili lidé v Brně, Českých Budějovicích, Hradci Králové, Jihlavě, Karlových Varech, Kouřimi, Kroměříži, Liberci, Mostě, Novém Boru, Olomouci, Ostravě-Klimkovicích, Plumlově, Plzni, Poděbradech, Teplicích, Uherském Hradišti, Ústí nad Orlicí-Letohradě, Velkých Losinách, Žďáru nad Sázavou, Žirči u Dvora Králové nad Labem. V zahraničí se připojila města ze Slovenska, Polska, Švýcarska, Francie, Finska a Turecka.

Co je rozstroušená skleróza?

Jde o chronické zánětlivé onemocnění centrálního nervového systému, jehož příčina není doposud známa. Alarmujícími příznaky RS jsou zejména poruchy hybnosti, koordinace pohybu, citlivosti a zraku. Toto onemocnění propuká většinou v mladším věku, častěji postihuje ženy. Pro RS je typické střídání období záchvatů (atak) a období zdánlivého klidu. Tento proces je nepředvídatelný, a proto i léčba či prevence je těžká. V současné době v tuzemsku podstupuje biologickou léčbu přibližně 11 000 nemocných s RS.

Na celém světě RS trpí 2,5 miliónu nemocných, v Česku se odhaduje počet pacientů na 18–20 tisíc. Nemoc se vyskytuje hlavně ve středních a chladnějších zeměpisných šířkách. Rizikovými faktory nemoci jsou kromě genetické dispozice EB virus, kouření a nedostatek vitamínu D