Hamousův statek perlou Zbečna: Patří k nejstarším vsím v Čechách

Krásný výhled na Zbečno, jeho největší atraktivitu uvidíte dál v naší fotogalerii
Zobrazit fotogalerii (3)
21.03.2018 - 12:00   |  

Zbečno se nachází v okrese Rakovník, a to konkrétně v údolí řeky Berounky, asi 14 kilometrů jihozápadně od Kladna. Žije tu asi 522 obyvatel a mohou být na svoji domovinu pyšní. Proč je Hamousův statek tak historicky cenný a co v něm najdete?

Obec se řadí k nejstarším vsím v Čechách. První historicky doložená zmínka o Zbečně je z roku 1003. Díky svému újezdu, který sahal na západ až k Plasům, se obec brzy stala hospodářsky významným centrem. Jak později uvádí kronikář Kosmas, stala se tak knížecím sídlem. Díky tomu se Zbečno objevuje v řadě pověstí a nepodložených zpráv pozdějších kronikářů, kteří zachycovali osudy českých knížat.

V době kolem roku 1110 byl nedaleký lovecký hrádek Křivoklát přestavěn Vladislavem I. na kamenný hrad, na který se pak začali uchylovat Přemyslovci. Zbečenský dřevěný hrádek proto začal upadat v zapomnění. Pro lovecký hvozd, někdy nazývaný zbečenský, se stále častěji užíval název křivoklátský. Křivoklát Zbečnu sice přebral část jeho lesku, ale i tak ves pokračovala jako centrum hospodářského života.

Velký růst

V 16. století se Zbečno rozrostlo natolik, že bylo králem Vladislavem Jagellonským povýšeno na městečko s trhovým právem. Nedlouho poté však následovala třicetiletá válka, která obec natolik zničila, že v ní zůstalo pouze sedmnáct obytných budov.

Zbečno se skládá ze dvou částí na dvou katastrálních územích. Prvním je Zbečno (levý břech Berounky, včetně údolí Štíhlice a Klíčavy, samoty Novina a vyhlídky Pěnčina). Druhým je Újezd nad Zbečnem (pravý břeh Berounky, včetně železniční stanice Zbečno a zastávky Újezd nad Zbečnem, osady Pohořelec a chatových osad uvnitř zákrutu Berounky).

Významnou událostí v novodobé historii obce byla výstavby přehrady na Klíčavském potoce v letech 1950 - 1953. S ní souvisel následný rozmach turistického ruchu. Na katastru vsi bylo postaveno více než 400 rekreačních chat. Zbečno se tak zařadilo mezi centra turistického ruchu v regionu, kam patří až do současnosti.

Roubený statek

Neboli Hamousův na č.p. 22 pochází z 16. až 18. století. Postaven byl výhradně z dubového a jedlového dřeva. Po nějakou dobu sloužil i jako krčma nebo rychta. Do roku 1992 byl soukromý, od té doby je ve správě Národního památkového ústavu. Zvenku se jedná vcelku o nenápadnou stavbu, ovšem cenné jsou hlavně její interiéry.

Proti vchodu hodně zaujme černá kuchyně s chlebovou pecí. Vpravo je velká obytná místnost hospodáře a z ní se projde do malé světnice, který sloužila jako kuchyně hospodyně. V levé části budovy jsou dvě komory nad sebou. Horní komora sloužila ke skladování úrody, dolní ke skladování postrojů a nářadí. Součástí komplexu jsou i dva malé klenuté sklepy, výměnek, konírna a ovčín.

Velmi zajímavý je také most přes řeku Berounku, pojmenovaný Masarykův po prvním československém prezidentovi. Most spojuje obec Zbečno na levém břehu s nádražím na pravém břehu. Byl postaven v letech 1924 - 1925. Má tři pole (37 - 50 metrů). Cena za most se vyšplhala na částku 1,7 milionu Kčs.

Atraktivní je také kaplička "na Riviéře", která stojí na místě, kde byl 20. prosince 1100 zraněn český kníže Břetislav II. (vládl 1092 - 1100). Nejstarší syn prvního českého krále Vratislava I. se vracel z lovu na dvorec ve Zbečně. Údajně si na něj počíhal vrah jménem Lork, kterého najali Vršovci.

Kníže na následky zranění o dva dny později zemřel. Na kapli je pamětní destka s textem: "Zde byl roku 1100 zavražděn kníže český Břetislav II. od jistého Lorka najatého Vršovci, když se z lovu vracel na svůj lovčí hrádek Zbečno."