Sex, drogy a špína. Tak vypadá největší náměstí v České republice

Karlovo náměstí si zaslouží důstojnější podobu
Zobrazit fotogalerii (3)
  |  

Místo největší chlouby, největší ostuda. Když se na Karlovo náměstí vydáte po setmění, buďte si jisti, že vás čekají obrazy jako z Jiříkova vidění. Největší náměstí u nás je stále centrem prostituce a podivných kriminálních živlů. Jak dlouho se budou občané jednomu z nejdůležitějších míst Prahy vyhýbat? Dost bylo slibů, je potřeba jednat.

Ve své době největší středověké náměstí v Evropě, už od roku 1348 patří k jednomu ze zásadních veřejných prostranství Prahy. Původním názvem Dobytčí trh se dnes může pyšnit "jen" hlubokou historií a několika vzácnými stromy, kterých si v parku ani nevšimnete. O pozornost se totiž hlasí o hodně bizardnější úkazy.

Ve dne jenom procházím, v noci utíkám

Základní městský mobiliář je ve stavu klinické smrti. Koše si žijí svým životem a užitek z nich mají maximálně potkani. Lavičky jednou za čas dostanou novou barvu, ale chce to odvahu si na ně sednout. Křoviny, které celé náměstí ze všech stran uzavírají, se staly spíš nedobrovolnou toaletou. Karlák je prostě zážitek, o kterém určitě nebudete psát pochvalný pohled domů z výletu, ale přesto si ho budete dlouho pamatovat. 

"Vždycky tudy jenom proběhnu. Nechápu, že si tady někdo dobrovolně sedne," říká obyvatelka Prahy 1, která bydlí v nedaleké Řeznické ulici. 

Během dne jsou všechny nedostatky "krásně" vidět. Ale teprve v nočních hodinách přichází hlavní program. Pravý život stálých obyvatel tohoto ghetta uprostřed hlavního města zahrnuje prostituci, prodej drog a lavičky jsou levné ubytovny pro lidi bez domova. Ten, kdo jde přes Karlovo náměstí ve dne rychlým tempem, tak v noci utíká. "Ve večerních hodinách se Karláku vyhybám. Nejsem sebevrah," dodává paní, která si už zvykla venčit svého psa v okolních ulicích, do parku ho vezme málokdy. 

Tak co s tím?!

Náměstí, které v Praze existuje již od středověku, chvilkami středověk opravdu připomíná. Což je v jednadvacátém století velká ostuda. Institut plánování a rozvoje (IPR) už rok připravuje koncept, jak konečně zachránit a změnit tak významný prostor k podobě, kterou si zaslouží.

Etapa I. znamená celkovou proměnu Karlova náměstí. Začalo se výměnou tramvajových kolejí a upravou ostrůvků pro chodce i tramvajové zastávky. Tento krok však nefunguje jako prvek proměny, ale spadá do kategorie běžných úprav, které potřebuje každá městská část v krátkodobých plánech.

Etapa II. už počítá s viditelnější proměnou. Rada hlavního města Prahy vybrala pět architektonicko-krajinářských týmů, aby je vyzvala ke spolupráci na revitalizaci a proměnu stávajícího katastrofickém stavu.

Do září roku 2018 můžete navštěvovat několik workshopů v rámci soutěže o vítězný návrh. Přednášky a prezentace se odehrávají v rámci programu platformy CAMP v areálu Emauzského kláštera.

V předvýběru je aktuálně jeden zástupce z Francie, Británie, Německa a dva z České republiky. Portfolio firem zahrnuje jistě zajímavé projekty jako revitalizace náměstí Pershing v historickém centru Los Angeles, památník Diany, princezny z Walesu v Hyde park, rekonstrukce Německé akademie přírodních věd Leopoldina a mnoho dalších. 

Jak dlouho? 
Teď už před proměnou Karlova náměstí stojí jediná otázka. Kdy? První důležité datum je září 2018. V té době bychom měli znát vítěze soutěže a nic by tak nemělo stát v cestě tomu, aby se věci daly do pohybu.

Jedinou komplikací by mohly být blížící se komunální volby, které mohou klidně celý proces zpomalit nebo úplně zastavit. Pokud by se projekt revitalizace neuskutečnil, dostalo by Karlovo náměstí další facku, která bude bolet hlavně občany hlavního města. 


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru