"Otrávený" Rokytka: Jak dopadlo šetření potyčky v Zemanově štábu?

Novináře Rokytku odvezla záchranka
Zobrazit fotogalerii (3)
16.04.2018 - 14:45   |  

Bylo to jako z nějakého nepovedeného akčního filmu. Potyčka ve štábu Miloše Zemana mezi novináři a příznivci staronové hlavy státu zaměstnávala nejen média, ale i policii. Jak šetření dopadlo, padla nějaká obvinění?

Lednovou potyčku mezi novináři a příznivci prezidenta Miloše Zemana ve volebním štábu vyhodnotila policie jako přestupek proti občanskému soužití, což potvrdila i mluvčí pražských policistů Andrea Zoulová. Věc tak bude řešit správní úřad v Praze 4 - s výjimkou počínání podnikatele Karla Slezáka, který udeřil kameramana serveru iDnes.cz. Jeho případ policie odložila, protože Slezák v únoru zemřel.

Nadávky a fyzický střet

Incident se stal 27. ledna v pražském Top Hotelu, tedy na místě, kde Zeman se svým štábem a sympatizanty sledoval výsledky prezidentských voleb. Novináři tam natáčeli a fotografovali kolaps bývalého redaktora Haló novin Milana Rokytky, k němuž později přijeli záchranáři.

Ze záběrů, které žurnalisté později zveřejnili, je patrné, že Slezák a další muž - podle médií příznivec Zemana Jan Šolta - novináře vykazovali a vytlačovali z místnosti a nadávali jim. Došlo i k fyzickému střetu. Policie potyčku prověřovala pro podezření z výtržnictví. Ohledně Slezáka by bylo trestní stíhání nepřípustné, protože nelze obvinit někoho, kdo zemřel.

Syndikát ho vyloučil

"Jednání ostatních osob bylo vyhodnoceno policií jako přestupek proti občanskému soužití, a spisový materiál byl proto v souladu se zákonem předán příslušnému správnímu úřadu v Praze 4," sdělila Zoulová.

Slezák byl na akci akreditován jako novinář. Syndikát novinářů ho po incidentu vyloučil ze svých řad za poškození prestiže a zájmů profesního sdružení. Muž se později omluvil a uvedl, že si ve štábu počínal pod vlivem emocí.

Pavel Telička: Některé lidi realita nezajímá. Vykopali jsme jámy, ze kterých se leze těžko. Rozhovor čtěte zde.

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru