Největší hromadná sebevražda: Více než 900 lidí sekty Chrám lidu

Neuvěřitelných 918 obětí spáchalo hromadnou sebevraždu
Zobrazit fotogalerii (4)
  |  

Hromadnější sebevraždu v historii lidstva nedohledáte. V roce 1978 více než 900 lidí včetně dětí naposledy vypilo smrtelný nápoj v kolonii Chrám lidu. Někteří dobrovolně, jiní pod fyzickým nátlakem. Neuvěřitelnou tragédii má na svědomí jeden muž. Kult osobnosti Jima Jonese přerostl do šíleného konce. 

Sekta Chrám lidu se původně rozrůstala pod vedením svého duchovního vůdce Jima Jones v americké Indianě. Později, když se počet příznivců zvyšoval a pozornost médií byla čím dál tím víc nežádoucí, rozhodl se Jim Jones založit město Jonestown v jihoamerické Guyaně.

V drsných a fanatických podmínkách tam naplňoval svoje vize o zemi zaslíbené. Hromadná sebevražda, která nemá obdoby je mementem toho, co dovede zfanatizovaný dav.

Reverend Jim Jones

Z počátků jeho kariéry reverenda nic nenasvědčovalo tomu, jaký šílenec se pod božím slovem schovává. Dětství prožil ve velmi chudých poměrech. Otec byl alkoholik a matka, která byla na vše sama, nebyla schopna zajistit důstojné dětství.

Od mládí se zajímá o náboženství a je fascinován smrtí. Svým kamarádům organizuje pohřby domácích mazlíčků, aby na nich sám pronášel smuteční řeč. Během studií se profiluje jako zastánce černošské menšiny a následně se oficiálně stává kazatelem. Zakládá si křesťanské společenství s názvem Křídla vykoupení, které následně po roce přejmenoval na Chrám lidu.

Kazatel Superstar

Jim Jones si velmi rychle získával obdivovatele a následovníky. Byl skvělý řečník a měl silné charisma. V druhé polovině šedesátých let se jeho sekta rozšířila z původních 80 lidí na neskutečných 10 tisíc členů!

Velmi úspěšně cílil hlavně na afroamerické etnikum. Se svojí ženou byli úplně první pár v Indianapolis, který si adoptoval černošské dítě. Velmi hlasitě bojuje proti rasismu a pomáhá chudým. Dobrák přímo od boha, ale... 

Svět sám pro sebe

Na vlně popularity příchází Jim Jones s velkým plánem vytvořit kolonii, která bude absolutně soběstačná a nezávislá na okolním světě. Nakupuje pozemky v Californii a s nejoddanějšími příznivci se tam stěhují. Každý pracuje na svém poli a ideál o zemi zaslíbené se může pomalu uskutečnit. 

Naivita přesvědčených členů sekty Chrámu lidu se začíná projevovat. Jones je nutí prodávat svoje majetky, aby následně všechny finance svěřili právě jemu. Sám mění filozofii a náboženský směr. Zavrhuje bibli a slučuje prvky komunismu a křesťanství. Naplno se jeho pokroucená povaha projeví, když o sobě prohlašuje, že je reinkarnací Lenina a Ježíše Krista. 

Informace o podivném světě za zdmi kolonie pomalu prosakují na povrch. Média se začínají věnovat udajnému vymývání mozků a psychickému i fyzickému teroru. Ze strachu o budoucnost prosperující firmy na šílenství se Jim Jones rozhodne odstěhovat pryč od amerických úřadů. 

Jihoamerický masakr

Novým místem je jihoamerická Guyana. Kolonie uprostřed džungle se skromně pojmenovala Jonestown, aby sám její hlavní vůdce mohl pokračovat v načatém příběhu o budování lepšího světa. 900 jeho příznivců mu naneštěstí uvěřilo, a tak se dobrovolně ocitli ve vězení. Odebrané pasy a hranice hlídané ozbrojenými silami zamezily přístupu lidí ven i dovnitř.

Šílenství narůstá i v hlavě architekta celého konceptu, který vydává dokonce vlastní seznam zákonů, jejichž nedodržení se trestá brutálním bitím. 

Když se jednomu z členů sekty podařilo uniknout, o všechny informace se podělil na příslušných místech. Situaci se rozhodl řešit přímo na místě kongresman Ryan společně s novináři a spolupracovníky. Tím paradoxně všem podepisuje ortel smrti. 

Život v míru

Jones se na vše se svými ovečkami pečlivě připravil. Delegace je vítána s otevřenou náručí a několik obyvatel Jonestownu referuje novinářům, jak skvěle se žije v tomto kousku ráje na zemi. Jeden z členů sekty se odhodlá kongresmana oslovit vzkazem na papíře, kde bylo napsáno: "Dostaňte nás odsud!" 

Tím se odstartuje dominový efekt, který končí šílenou tragédií. Kongresman Ryan se zraněním unikne pokusu o ubodání a v rychlosti celá delegace nasedá do automobilů, aby zmizela pryč. Ozbrojená hlídka Jima Jonese je však před odletem dostihne a všechny nemilosrdně postřílí. 

Jimu Jonesovi je jasné, že tímto celý jeho šílený plán končí. Lidem nakáže vypít nápoj se směsí kyanidu a sedativ. Ti, co nápoj odmítnou vypít, jsou postříleni. Netrvá dlouho a plocha Jonestownu je pokrytá stovkami mrtvých těl. Sám zrůdný Jim Jones si prostřelil hlavu. Celkový počet obětí se vyšplhal až na mrazivých 918 lidí. Podle posledních slov Jima Jonese se jednalo o: "Akt revoluční sebevraždy proti nehumánnímu světu." Reálně se však jedná o největší akt šílenství, který nemá obdoby.