Liblice nadchnou barokní perlou. Ze zámku se vám nebude chtít domů

První historická zmínka o obci je z roku 1254, co o ní ještě víme?
Zobrazit fotogalerii (3)
  |  

Obec sice nemá rozlohu ani 10 kilometrů, ovšem na její ploše se nacházejí skutečné skvosty. Velkou parádou je hlavně tamní zámek, kde se můžete nejen kochat historií, ale třeba i uspořádat konferenci nebo si užít luxusního ubytování.

Staré dokumenty popisují Liblice jako libou a milou dědinu, která je prastarého původu a kde bývala tvrz až do 17. století. V roce 1254 se uvádí ves Liblice se jménem Václava z Liblic. V roce 1321 byli majiteli bratři Kunát a Frycek z Liblic, později Fryckovi synové, kteří také vlastnili byšický statek.

První historická zmínka o obci je z roku 1254. Liblice se nacházejí asi 10 km východně od Mělníka. Katastrální výměra obce činí 8,92 km2 a žije tu asi 483 obyvatel. Liblice leží v nadmořské výšce cca 197 m n. m.

Později se střídali i další členové rodin. Od roku 1475 se ale dostala do majetku Smičických, kteří je v roce 1530 prodali hejtmanovi boleslavského kraje Jindřichovi Vliněvskému z Vliněvsi, kteří tu působili až do roku 1611.

Kostel, kaple, ale hlavně zámek

V obci byl původně gotický kostel, který byl ale v roce 1710 přestavěn do barokní podoby, přičemž je zasvěcen sv. Václavovi. Z doby gotické se zachovala pouze okna v presbyteriu, na velkém oltáři v kostele je vyobrazen sv. Václav, přičemž malba pochází z počátku 19. století, obrazů tu je ale více.

Ve vsi byla při silnici v roce 1699 vystavěna kaple P. Marie v byzantském slohu s malou věžičkou a zvonem. Barokní zámek pak v Liblici vyrostl v letech 1699 - 1706, a to za vlády Arnošta Josefa Pachty z Rájova. Stavitelem byl Ital Giovanni B. Alliprandi. V 80. letech 18. století byl zámek rozšířen a interiér upraven ve 2. polovině 19. století.

Architektonický typ, který použil Alliprandi při stavbě liblického zámku s podněty vídeňského vzoru, byl na českém území použit vůbec poprvé. Stal se později vzorem pro další stavby paláců jako například Lobkovický, zámek v Chlumci nad Cidlinou nebo lovecký zámek Karlov.

Obcí prochází silnice I/16 Slaný-Mělník-Liblice-Mladá Boleslav-Jičín. Nejbližší železniční stanicí jsou Byšice, které se nacházejí asi 1,5 km daleko na trati 070 z Prahy do Turnova. Nejsilněji je pokryta autobusová doprava, která vás dostane do Mělníka, Mladé Boleslavi, Mšena, Všetat nebo Roudnice nad Labem.

Zámek později připadl státu

Samotný skvost obce - zámek byl upravován několikrát. Z 2. poloviny 18. století pochází úprava zámeckého párku, další se pak prováděla ve 20. letech 20. století.

Majiteli liblického panství byli až do 1. poloviny 19. století Pachtové z Rájova, následně ho koupil hrabě Bedřich Deym a od Vojtěcha Deyma roku 1863 získala zámek hraběnka Antonie z Valdštejna a po ní její dcera Christiana, provdaná Thun-Hohensteinová. V držení tohoto rodu byl zámek až do roku 1945, kdy připadl státu a od roku 1952 se stal vlastnictvím Československé akademie věd.

Barokní perla

Zámek Liblice u Mělníka patří k velmi pozoruhodným stavbám vrcholného baroka. Jak jsme již předeslali, vybudován byl v letech 1699-1706 jako šlechtické sídlo. Je zapsán na seznam kulturních památek České republiky, které jsou chráněné.

Konferenční centrum Liblice je vzdáleno od centra Prahy 40 km a je vybaveno high-tech technologiemi, který splňují všechny požadavky pro pořádání konferencí na mezinárodní úrovni. Celková ubytovací kapacita činí 80 lůžek v luxusně vybavených pokojích.

K zámku náleží také park francouzského typu, na který navazuje obora - bývalý zámecký les a bažantnice. Součástí obory je také chráněná přírodní rezervace Slatinná loutka.