Úředníci vesele pokutují restauratéry. Třeba za chybějící ceduli se zákazem kouření

Tohle už dnes neuvidíte...
Zobrazit fotogalerii (3)
  |  

Mezi nejčastější prohřešky, které odhalili středočeští hygienici při kontrolách dodržování protikuřáckého zákona, patří nedostatky ve značení provozoven. U vstupu například chybí cedule označující, že se uvnitř restaurace nekouří. A to je velká "tragédie", což jistě všichni uznáváme.

Od začátku platnosti zákona 31. května 2017 do 30. dubna letošního roku udělali středočeští hygienici 1 199 kontrol dodržování protikuřáckého zákona. Kontroloři zjistili 55 porušení zákona a udělili 48 pokut v celkové výši 88 600 korun. Devětaosmdesát kontrol se pak uskutečnilo v rámci společné kontrolní akce s policií nazvané HAD, která byla zaměřená na hazard, alkohol a děti.

Provozovatelé chybují také při prodeji cigaret a tabákových výrobků v automatech. Často nejsou zajištěny tak, aby si z nich výrobky nemohly kupovat osoby mladší 18 let.

Nedostatky ve značení

"Mezi nejčastější závady, které zjišťujeme, patří nedostatky ve značení provozoven, tedy že u vstupu chybí viditelná grafická značka kouření zakázáno a potom viditelné texty zákazu prodeje tabákových výrobků alkoholu osobám mladším 18 let. Na dalším místě je pak porušování povinnosti provozovatele vyzvat osoby, které zákaz kouření porušují, aby v tomto jednání nepokračovali," řekla ředitelka krajské hygienické stanice Jarmila Rážová.

Zákazníci to berou dobře

"Od začátku platnosti zákona jsme se ale nesetkali s většími pochybeními, zejména vyvařující restaurace ho vesměs dodržují a nemají s ním problém. Také od zákazníků máme veskrze pozitivní ohlasy, zákaz kouření v restauracích vítají," dodala Rážová.

Sněmovna v úterý projednávala poslanecký návrh na zmírnění protikuřáckého zákona, zákonodárci ho ale zamítli už v úvodním kole. Předloha měla provozovatelům umožnit vybudování oddělených kuřáren. U menších podniků, v nichž se nepodává jídlo, by zavedla ještě širší změkčení.

Antikonfliktní tým potichu zmizel, noví "drsňáci" domlouvají bezdomovcům u hlavního nádraží. Více čtěte zde.

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru