Husova kazatelna největším viklanem u nás. Vyzařuje prý záhadnou energii

Během víkendu se očekávají atraktivní teploty a nejspíše neexistuje nic lepšího než si naplánovat nějaký výlet. Tropické třicítky by měly ustat, tudíž se přehřátí nemusíte obávat. A taková Husova kazatelna pěkně v lese na čerstvém vzduchu je opravdu zajímavým místem.

01.06.2018 - 12:00   |  
Husova kazatelna patří k těm vůbec nejvýznamnějším českým viklanům
Zobrazit fotogalerii (4)

Husova kazatelna patří k těm vůbec nejvýznamnějším českým viklanům. Najdete ji v lese na kopci nad obcí Žemličkova Lhota. Samotná obec se pak nachází jihozápadním směrem od města Sedlčany, konkrétně pak v oblasti, která se nazývá Středočeské pahorkatiny.

Jihozápadním směrem od Husovy kazatelny jsou další zajímavé zkamenělé útvary, kterým se říká Čertova hrbatina. Rozprostírají se v prostoru mezi obcemi Petrovice a Bratřejovem.

Viklan je rozměrný skalní blok nebo balvan, který se jen menší částí svého povrchu dotýká skalnatého podloží. Tento název nese proto, že jde s vynaložením určité síly zpravidla rozkývat.

Mnoho žulových balvanů

Pro tuto oblast jsou charakteristické žulové balvany, které jsou různě rozprostřené po loukách, ukrývají se ale v lesích nebo také vykukují z vodních ploch rybníků. Doby minulé nahrávaly větší četnosti kamenů, nicméně některé z nich hodně překážely při obdělávání půdy. Řada z nich tak byla rozbita a následně odstraněna.

Tyto balvany mají každopádně hodně dlouhou historii, vznikaly totiž několik milionů let hlavně pomocí zvětrávání. Během něj byly postupně odplaveny měkčí horniny a na místech zůstala nejpevnější část v podobě různě zaoblených balvanů.

Na lesnatém kopci nad osadou Žemličkova Lhota jsou tyto kameny v atraktivním rozestavení. Ten vůbec největší leží v nadmořské výšce okolo 500 m n. m., a to v lesíku, který je tvořen břízami, nad silnicí Petrovice a obcí Počepice.

Balvan je vysoký a široký asi 2,5 metru, jeho délka pak činí okolo čtyř metrů. Na něm je hluboká mísa, která stojí na nepatrné základně, díky čemuž je možné s ním trochu hýbat. Podobně umístěným balvanům se souhrnně říká viklany.

Za viklany se považují jen ty tvary, které byly vypreparovány zvětráváním na původním místě výskytu dané horniny. Nejsou to tak skalní bloky, které byly na své současné stanoviště přemístěny, a to jakýmkoliv způsobem.

Kázal tu Jan Hus

Podle pověsti právě u tohoto viklanu prováděl svá kázání sám mistr Jan Hus. Bylo to v období, kdy žil na hradě Zvěřinci. Právě kvůli těmto důvodům nese viklan svůj název. Tento balvan a další, které se nacházejí v jeho blízkosti, jsou chráněnou přírodní památkou, která má rozlohu 9,07 hektarů.

Kolem něj prochází také naučné stezky, kterým se říká Petrovicko. Konkrétně kolem kazatelny prochází ještě další dvě značné turistické trasy. Přímo z městečka Petrovice vede k atraktivitě severovýchodním směrem značená trasa. Můžete se k ní ale vydat také z městečka Sedlčany, a to jihozápadním směrem přes městečko Vysoký Chlumec a dále jižním směrem přes obec Počepice.

Energeticky významná lokalita

Některé teorie praví, že právě tohle místo může vyvolávat velmi intenzivní záporné pocity. Mluvil o tom hlavně psychotronický badatel Pavel Kozák. Podle něj na sobě balvan nese zbytky negativní energie z důvodu pravěkých rituálních obětí.

Každopádně jak na nás viklan působí, si můžete otestovat sami. Faktem je, že Husova kazatelna je v řídkém lese a je obklopena mnoha dalšími obřími balvany. Pokud si tedy uděláte výlet a bude zrovna nízké slunce, pak je tu nezaměnitelná atmosféra. K nejsilnějšímu zážitku tak nejspíše dojde brzy ráno nebo naopak navečer.