Unikněte vedru výletem. Jeskyně Nedamy a Klemperka vás ochladí a připraví zážitek

Obliba skalních bytů ve zdejším kraji je opravdu velmi vysoká
Zobrazit fotogalerii (4)
07.06.2018 - 12:30  

Venku už je delší dobu k nepřežití a výlet je asi to poslední, na co by člověk myslel. Jsou ale místa, kde je možné nejen poznávat přírodní krásy naší země, ale také se příjemně zchladit. V čem jsou zajímavé Nedamy a Klemperka, kde se nacházejí?

Obliba skalních bytů ve zdejším kraji je opravdu velmi vysoká. V oblasti Kokořínska se dokonce podle propagátora Cinibulka některá skalní obydlí číslovala a platila se z nich domovní daň. Tak tomu mohlo být třeba u jednoho bytu ve Lhotce, který byl do skály vytesán někdy kolem roku 1900 a ještě v roce 1982 se v něm dokonce celkem pohodlně bydlelo.

Snadná přístupnost

Samotné jeskyně Nedamy a Klemperka, ke kterým vedou od Kokořína značené turistické trasy, jsou s určitou dávkou odvahy poměrně snadno přístupné. O Nedamech se tvrdí, že to mohla být doupata pravěkých lidí - troglodytů. Během třicetileté války se v nich ukrývali místní před nájezdy švédských vojsk.

Na Nedamy se dostanete po zelené turistické trase, od Doliny pod hradem Kokořín jsou vzdálené 1,6 km. Přímo pod Nedamy je u silnice situované tábořiště U Splávků, kde se dá v pohodě zaparkovat autem nebo klidně i rozbít stan a přespat.

Nálezy střepů keramických nádob, které jsou z období 13. - 16. století, a na nejvyšším místě skály ještě dnes patrné čtvercové základy hradní věže vás dovedou k názoru, že tu stával poměrně rozsáhlý skalní hrádek.

V současnosti je možno průrvou mezi skalami vystoupat po vysekaných schůdkách do zachovaných jeskynních místností a dokonce také nahoru na plošinu. Právě z ní je neopakovatelný výhled na hrad Kokořín. V 8. století tu bývalo staroslovanské hradiště.

Klemperka je dostupná složitěji

Jedná se o uměle vysekaný skalní systém, který najdete západně od hradu Kokořín, a to nedaleko vesnice Truskava v Šemanovickém dole. I Klemperka má ale svou pověst. Získala jméno po loupežníku Klemperovi, který se prý v jejích útrobách ukrýval někdy počátkem 19. století a později měl být zabit kousek od Truskavy sedláky z Vysoké.

Pěšky se ke Klemperce od Kokořína dostanete po modré turistické trase přes vesnici Kokořín. Asi 2 km za vesnicí, na samotném začátku Truskavenského dolu pak odbočíte vpravo a dále půjdete po žluté značce, od které je to pak asi 1 km.

Existuje ale jiná pověst, která praví, že měla být s Truskavou spojena tajnou chodbou. Bájná chodba ale nejspíše neexistuje. V letech 1998-2000 došlo k čištění spodní místnosti jeskyně prostřednictvím Správy CHKO, která byla značně zanesena naplaveným jílem. Díky tomu byl objeven utajený vchod z údolí, ale po chodbě ani stopy. Spodní vchod tak byl zazděn.

Pokud se tedy chcete do jeskyně dostat, budete muset vystoupat do výšky 5 metrů po žebříku a nebo po vysekaných schodech úzkým komínem - ideální pro všechny, kteří mají rádi trochu adrenalinu. Z terasy je pak přístup do horní místnosti, odkud dále vedou schody do spodního patra.