Tajný vzkaz i skrytá místnost. Restaurátoři se při opravě orloje nestačili divit

Orloj denně fascinuje tisíce lidí
Zobrazit fotogalerii (3)
 

Při rekonstrukci pražské Staroměstské radnice byly objeveny další ukryté předměty. Restaurátoři objevili ukrytý vzkaz a několik soch starých zhruba 600 let. O co přesně šlo? A má to nějakou historickou váhu?

Oprava radnice s orlojem začala loni v dubnu, nyní je orloj v restaurátorských dílnách. Na věž radnice se tato turisticky atraktivní památka vrátí nejpozději s koncem letních prázdnin. Restaurátorské práce a opravy budou stát 9,4 milionu korun.

Orloj je nyní demontovaný a pracuje na něm řada restaurátorů. Při opravách restaurátoři objevili v jedné ze soch apoštolů tajný vzkaz s dopisem pro budoucí generace. V budově radnice byly také objevené skryté sochy, které jsou zřejmě ze začátku 15. století, a tajná místnost.

Už loni na podzim objevili řemeslníci pracující na opravách věže radnice čtyři schránky z let 1949 a 1984, tedy z let předchozích rekonstrukcí. V tubusech byly vzkazy příštím generacím, písemnosti o výši investic, výtisky novin i tehdejší mince. "Zjistilo se to, když se se sochou hýbalo, že v ní něco chrastí, tak se dala pod rentgen. Zjistilo se, že je tam nějaké pouzdro, asi od doutníku, a v něm bylo několik textů," řekl restaurátor Petr Skála.

Kolik to všechno stálo?

V pamětní schránce byl i dopis, v němž klempíři kritizovali režim po komunistickém převratu v roce 1948. Komunistické vedení města naopak v dokumentech chválilo budování socialismu. V listopadu současné vedení Prahy nechalo uložit vzkaz o současné rekonstrukci do makovic věže.

V první fázi rekonstrukce věže Staroměstské radnice byla zabezpečena statika kamenů, které se od sebe rozestupovaly, v oknech ochozu přibyly kvůli bezpečnosti mříže a byly vyleštěny zlaté prvky na věži. Ochoz byl zpřístupněn loni v prosinci. V březnu se na věž vrátily věžní hodiny, které dostaly nové ciferníky. Nyní následuje oprava orloje a kaple Staroměstské radnice. Vše by mělo být hotové letos v září. Za kompletní rekonstrukci hlavní město zaplatí 48 milionů korun bez DPH.

Časové schránky nejsou ukryté pouze ve stavbách. Létají i ve vesmíru. Čtěte zde.
Klíčová slova: