Zažijte balady z Kytice na vlastní kůži. Chvojínský kostelík vám je připomene

Chvojínek se nachází v okrese Benešov a je částí města Neveklov, od kterého je vzdálena asi 2,5 kilometru severovýchodním směrem. Hlavním tahákem je bezesporu kostel sv. Václava, který posloužil k na natočení filmu Kytice.

12.06.2018 - 12:00   |  
Vesnice se nachází v okrese Benešov a je částí města Neveklov
Zobrazit fotogalerii (3)

Chvojínek je místem, kde žije jen něco okolo 30 obyvatel a nachází se tu asi 20 domů. Jeho rozloha pak činí necelých 7 km2 a už z těchto údajů vám musí být jasné, že jím projdete za pár minut.

Jedná se o nenápadnou vesnici, kterých v naší zemi najdete bezesporu mraky. Disponuje ale stavbou, která ji od ostatních výrazně odlišuje. Jedná se o kostelík, který se vypíná na nízkém vršku nad okolní krajinu.

Během druhé světové války se ves stala součástí vojenského cvičiště Zbraní SS Benešov. Její obyvatelé se tak museli 31. prosince 1943 vystěhovat.

Pokud pojedete po staré silnici z Konopiště do Neveklova, tak je skoro nemožné si ho nevšimnout. Kostel je zasvěcen sv. Václavu a stojí tu už od konce 13. století. Postaven byl v gotickém slohu, nicméně jeho vnější úprava je novorománská.

Zachovalý trojboký presbytář má tři lomená okna, která disponují původními kružbami. V nich najdete vitráže z barevného skla. Hlavní oltář je raně barokní. Po stranách se nacházejí kannelované sloupky s lupenovými hlavicemi a lalokovité řezby.

Uprostřed je obraz na plátně, který znázorňuje sv. Václava v rytířském odění a dlouhým pláštěm, který kráčí mezi dvěma anděli a drží v jedné ruce prapor a ve druhé velitelskou hůl.

Legendární kytice

Kdo by neznal dílo, ze kterého se určitě každý z vás na základní škole musel naučit minimálně jednu báseň nazpaměť a pak ji recitovat, přičemž bývala a stále je součástí povinné četby. "U lavice dítě stálo, z plna hrdla křičelo," je úryvek z Polednice, kterou zná nejspíše úplně každý gramotný občan České republiky.

Chvojínek je jednou z částí obce Neveklov. Dalšími jsou: Bělice, Blažim, Borovka, Dalešice, Doloplazy, Dubovka, Heroutice, Hůrka Kapinos, Jablonná, Kožlí, Lipka, Mlékovice, Nebřich, Neštětice, Ouštice, Přibyšice, Radslavice, Spolí, Tloskov, Zádolí a Zárybnice

A co že má vlastně Kytice a Chvojínek společného? Je to film Kytice, který se kolem tamního kostela natáčel a vznikl na motivy balad Karla Jaromíra Erbena. Režisér a kameraman F. A. Brabec si vybral opravdu pěkné místo. Člověk si tu totiž dokáže představit, že se tu některé z jeho balad klidně mohly odehrát.

Na kostelík je určitě dobré se podívat nejen zblízka, ale také se projít kousek do okolí a sledovat ho zpovzdálí.  Cestou mezi loukou a řepkovým polem se dá dostat i k rybníku na Černíkovickém potoce. Pokud se vám ale nebude chtít chodit ne zrovna atraktivní cestou, pak stačí projít vstupní bránou a jste přímo u kostela.

Výhodou je, že se nachází na kopečku, tudíž se vám otevřenou pěkné pohledy na okolní málo obydlenou krajinu. To má pak člověk pocit, že se snad ani nenachází ve středních Čechách, které jsou jinak hustě obydlené.