Hřiby, kam se podíváte. Houby rostou, místa si však musíte pečlivě vybírat

Češi jsou národem houbařů, to je stará známá věc. Podmínky pro oblíbeného koníčka jsou však v tuzemských podmínkách rok od roku horší. Zejména, pokud jde o léto. Ani letošní prázdniny nejsou výjimkou. Někde doslova houbové žně, jinde sucho jako na poušti.

19.07.2018 - 11:30  
Podívejte se na krasavce, které se v těchto dnech dají najít
Zobrazit fotogalerii (13)

Najít místo, kde momentálně opravdu rostou, je v nižších polohách opravdový oříšek. "Jezdím podle meteorologických radarů. Vždy se podívám, kde aktuálně byly lokální přeháňky, a tam vyrazím. Není to stoprocentní, ale lepší, než přijet do úplné Sahary," vysvětluje svoji strategii pan Karel, který tradičně jezdí k Mníšku pod Brdy. 

Houby obsahují poměrně vysoký obsah bílkovin, potravní vlákniny a provitaminu D2, významná je jejich nízká energetická hodnota a nízký obsah tuků. Obsahují jen kolem 10 % sušiny. Sušina je složena z 20-25 % bílkovin, 2-3 % lipidů, 8-12 % minerálních látek a různých sacharidů.

To je nyní opravdu jedno z mála míst, kde se najde alespoň na smaženici, pokud jde o Středočeský kraj. Ale i tam si musíte místo pečlivě vybrat. Zatímco někde pár "praváků", růžovek či babek najdete, jen o pár kilometrů jinde už je pusto, prázdno. Narazíte maximálně na plechovky, igelitové tašky a další haraburdí jako příspěvek od ne příliš inteligentních jedinců, kteří mají přírodu za jednu velkou skládku.

Za top úlovky musíte výše

Houbaři "srdcaři" v těchto dnech chtě nechtě vyrážejí do výše položených lesů. A tam už jsou to opravdové žně. Beskydy, Šumava, Jeseníky, Krkonoše apod., tam všude se nosí plné koše nádherných exemplářů. Výjimkou není ani paní Dagmar Kolaříková, která vyrazila právě na zmíněnou Šumavu. 

Ve fotogalerii jsou její snímky a opravdu stojí za zhlédnutí. "Ty dva koše jsem sbírala asi dvě hodiny. Ale houby byly dost červivé, takže jich dost v lese zůstalo," zavzpomínala paní Kolaříková. Buď jak buď, pokud máte možnost, do lesa určitě vyrazte, ať jste kdekoli. Když už nic, je tam krásně...

Houbaři už hlásí lokální žně. Prozradíme, kam se vyplatí vyrazit. Čtěte zde.