Hrozba jménem oxid uhelnatý. Otravy jsou ve vedrech mnohem častější

Většina z nás si vůbec neuvědomuje, jak moc riskujeme. Otrava oxidem uhelnatým přichází plíživě, o to rychleji však udeří. V horkých dnech se přitom nebezpečí ještě stupňuje. To, co se dá nejprve považovat jen za běžnou bolest hlavy nebo počáteční příznaky chřipky, nás ve finále může zabít.

22.07.2018 - 08:00   |  
Bez chuti, bez zápachu
Zobrazit fotogalerii (3)

Jsme zkrátka nepoučitelní. Doslova ze všech stran se na nás valí rady odborníků, abychom si pořídili detektory na únik oxidu uhelnatého. V mnoha případech to však stále nepadá na úrodnou půdu. Stojí přitom jen několik stovek, jejich instalace je poměrně snadná a mohou zabránit tragédii. Teplé počasí navíc vytváří nepříznivé podmínky pro odvod spalin, a tím se velmi zvyšuje riziko otravy CO.

Začíná to nevinně

Čísla jsou přitom alarmující. Ročně se v Česku CO otráví více než dvě stovky osob, padesát z nich musí být hospitalizováno na jednotce intenzivní péče. Mnohem smutnější je, že oxid uhelnatý si u nás každý rok vyžádá více než sto obětí na životech.

Začne to naprosto nevinně, bolestí hlavy a nevolností. Když záchranáři dorazí včas, je to samozřejmě dobře. I tak se ale někdy nestačí divit, jaké hodnoty jim aktivovaný hlásič CO, který mají v povinné výbavě, naměří. 

Oxid uhelnatý je prudce jedovatý plyn bez barvy, chuti či zápachu. Vzniká typicky při nedokonalém spalování plynu v domácích spotřebičích, jako jsou průtokové ohřívače nebo etážová topení. Přes veškerá opatření má v Praze oxid uhelnatý na svědomí každoročně několik obětí.

Zachránila ji náhoda

Alarmující je i případ z nedávné doby, kdy zavolala na zdravotnické operační středisko žena s tím,
že je celé její rodině nevolno, necítí se dobře a v jejich domě se předchozí den opravoval plynový kotel. Operátorka situaci vyhodnotila tak, že by se mohlo jednat o otravu oxidem uhelnatým, což záchranáři společně s inspektorkou na místě prokázali. Celou rodinu vyšetřili a s ohledem na přetrvávající zdravotní potíže transportovali k hyperbarické léčbě do kladenské nemocnice. 

Záchranáři zároveň zkontrolovali všechny obyvatele domu. Šlo celkem o jedenáct osob, jejichž stav nevyžadoval nemocniční ošetření. Zarážející je, že nikdo v celém domě neměl nainstalovaný detektor oxidu uhelnatého. K většímu neštěstí nedošlo pouze náhodou. Volající se obrátila na linku 155 poměrně včas, takže život postižených ohrožen nebyl. Pokud by ale k otravě došlo například v noci ve spánku, mohly být následky mnohem tragičtější. 

Pražská zdravotnická záchranná služba proto důrazně doporučuje dodržovat pravidelné kontroly plynových spotřebičů i komínů a současně také instalaci dnes už běžně dostupných a levných alarmových čidel, která mohou obyvatele bytu včas varovat. Ne vždy totiž situace končí šťastně.

Velký test koupacích návleků: Sádrou to nekončí aneb jak si užít léto se zlomeninou. Čtěte zde.