Koněpruské jeskyně: V letních měsících ochladí i nadchnou. Co říká pověst o pasáčkovi?

Když už nám horko leze na mozek, hledáme co největší chládek. A kde jinde sehnat pořádný stín než v jeskyni. Jeskyně jsou pozoruhodný přírodní úkaz, který rozhodně stojí za návštěvu. A my se dnes podíváme na ty nejznámější, ležící ve Středočeském kraji, Koněpruské jeskyně. Jejich celková délka je asi 2 km, z toho zpřístupněná trasa má 590 m. Jeskyně leží 5 km jižně od Berouna.

03.08.2018 - 13:00   |  
Koněpruské jeskyně jsou staré až 400 miliónů let
Zobrazit fotogalerii (6)

Koněpruské jeskyně jsou součástí CHKO Český kras. Z Prahy jsou dostupné do 30 minut a nabízejí tak skvělý cíl výletu.

V Koněpruských jeskyních se našlo i spousta kosterních pozůstatků, jejichž stáří sahá až do pravěku. Nalezeny byly jak kosti ženy, která byla pohřbena v komínu jeskyně, tak spousty pravěkých živočichů. Originály nejvzácnějších nálezů jsou uchovány v Národním muzeu v Praze.

Koněpruské jeskyně byly objeveny již před zhruba 70 lety

Jeskyně vznikly v devonských vápencích a mohou být staré až 400 milionů let. Přišlo se na ně v roce 1950, kdy byl proveden odstřel, po němž se ve skalní stěně objevila jeskyně. Dělníci se do jeskyně okamžitě vydali, zvětšovali průlezy, plazili se úzkými prostory, až postupně objevili celý komplex jeskyní. Ten je od roku 1959 přístupný široké veřejnosti. Byla v něm vytvořena dokonce prohlídková trasa dlouhá zmíněných 590 m. Jeskyně se skládají celkem ze tří podlaží, spodní je veřejnosti nepřístupné.

Prohlídka celé přístupné trasy trvá asi jednu hodinu. V hlavní sezoně, tj. v červenci a v srpnu, jsou jeskyně dostupné od 8:00 do 17:00. Vstupné činí 130,- Kč pro dospělého, 70,- Kč pak pro dítě 6 – 15 let. V jeskynním systému se průměrná teplota pohybuje okolo 10 °C, proto pokud se tam chystáte, nezapomeňte rozhodně na vhodné oblečení.

Horní patro patří mincovně

Ve svrchním patře jeskyní se nachází stará mincovna, která byla v provozu v letech 1460 – 1470. Nerazily se v ní ovšem pravé peníze, mincovnu měli obsazenou penězokazci. Pravé mince byly v té době stříbrné, s ražbou pouze na jedné straně. Penězokazci však razili mince z měděného plechu, který namáčeli do amalgámu stříbra. Pomocí žíhání z těchto mincí pak odstranili rtuť a mince vypadaly jako pravé. Dodnes se neví, kdo za tím stál, nikoho se totiž nepodařilo "přistihnout".

Nejstarší výzdoba jeskyní může být stará až 1,5 milionu let. Svým tvarem připomínají právě růžice. Tyto krápníky jsou převážně z kalcitu, ale obsahují zrníčka nebo až vrstvičky opálu.

Za návštěvu stojí i samotné okolí

Návštěvník by neměl zapomenout ani po prohlídce navštívit krásné okolí těchto jeskyní. Návrší Zlatého koně, jak je toto přilehlé okolí nazýváno, skýtá pohled na celou západní část Českého krasu. V okolí také můžeme najít nejeden vápencový lom, ve kterých se nachází spousta zkamenělin prvohorních živočichů.

Pověst o pasáčkovi

Tato pověst je spjata přímo s Koněpruskými jeskyněmi.

„Mladý chlapec pásl poklidně na kopci své ovce, až najednou objevil díru, z které stoupal kouř. Byl to chlapec odvážný, a tak neváhal a vlezl do díry dolů. Na samém dnu pak nestačil žasnout. Uviděl vousatého, vlasatého loupežníka, který přepočítával hromadu peněz. Oba se trochu polekali, ale brzy se domluvili. Loupežník dal pasáčkovi hrst mincí a pasáček mu na oplátku slíbil, že to nikomu neprozradí. Jenže, jak vylezl ven, hned utíkal do vesnice a tam všechno vyzvonil. No a vesničané také chtěli peníze, a tak vzali vidle, hrábě, kosy, cepy a pospíchali s pasáčkem na kopec. Jenže ouha, díra nebyla k nalezení. A tak pasáčkovi natloukli a peníze mu vzali. Z toho plyne ponaučení, že každý by měl dané slovo dodržet, jinak by na to mohl doplatit jako pasáček. Dlouho se soudilo, že pověst má původ v lidové fantazii. Po objevu svrchního patra se však ukázalo, že pověst měla racionální jádro.“

Natáčení nezapomenutelných Chalupářů: Rozkradení kapři, Menšík bez řidičáku i zaskakující Sovák. Více čtěte: ZDE.