Do Česka dorazil první československý tank, k vidění bude po 80 letech v Lešanech

První tank ve výzbroji československé armády předvede u příležitosti 100. výročí vzniku republiky sobotní Tankový den v Lešanech na Benešovsku. Unikátní stroj Renault FT-17 byl dnes převezen z francouzského muzea do Vojenského technického muzea Lešany. Tank se veřejnosti na českém území představí po 80 letech.

reklama

Renault FT-17 byl prvním tankem ve výzbroji československé armády po roce 1918. "Zároveň se jedná o první bojově nasazený tank v historii s výzbrojí umístěnou v plně otočné věži, s řidičským prostorem v přední a motorovým v zadní části korby," poznamenal Andrej Halada z tiskového oddělení Vojenského historického ústavu.

Tato koncepce se stala základem pro další vývoj tanků. V sobotu na Tankovém dni se představí i řada dalších strojů dokumentujících vývoj tankové techniky za posledních 100 let, a to včetně tanků československé výroby.

Tank, který váží 6,5 tuny, si lidé budou moct prohlédnout ve statické expozici. Jeho osádku tvořili dva muži. Jel maximální rychlostí 7,5 kilometrů za hodinu a dojezd měl 35 kilometrů.

Je to velká sláva

Renault FT-17 v rámci oslav 100. výročí založení Československé republiky zapůjčilo do ČR francouzské Tankové muzeum Saumur, zápůjčku zprostředkovaly státní podnik VOP - CZ Nový Jičín a firma Arquus.

"Je to pro nás velká pocta i slavnostní okamžik mít tento tank v České republice," poznamenal ředitel VHÚ Aleš Knížek. Veřejnosti se v Československu podle něj jeden z posledních tanků tohoto typu představil naposledy v roce 1938 při výstavě Náchod 38. "Tento stroj je zároveň unikátní ukázkou nové vojenské techniky první světové války, která stála na počátku dnes již stoletého vývoje tankových zbraní," dodal Knížek.

Pokroková otočná věž

Renault FT byl podle Halady zaveden do výzbroje francouzské armády v roce 1917. Konstrukce bojového vozidla byla na svou dobu pokroková s výzbrojí umístěnou v otočné věži. Po první světové válce tyto tanky zavedlo do výzbroje několik zemí. O jejich nákup se snažilo i Československo, dlouho ale neúspěšně. Až na počátku roku 1922 byl do Milovic dopraven jeden kus s dělovou výzbrojí.

Československým vojákům sloužil k základnímu seznámení s tímto novým bojovým prostředkem. Do roku 1924 pak československá armáda získala dalších šest tanků s kulometnou a dělovou výzbrojí, jeden z nich byl pouze vybaven radiostanicí. "Zajímavostí je, že ačkoliv tanky byly nejmodernější výzbrojí československé armády, nikdy se s nimi nepočítalo jako s bojovými prostředky a nebyly zařazeny ani do mobilizačních válečných stavů," podotkl Halada.

Uvidíte i další stroje

Lešanské muzeum se otevře v sobotu v 9:30, program začíná o necelou hodinu později. Vstup je zdarma. Při zahájení nad areálem přelétne historický letoun C-11 vyrobený v roce 1955, který byl podle Halady v minulých letech náročně renovován. Následovat budou ukázky tanků, třeba československého tanku LT vz. 38 nebo tanku ze současné výzbroje české armády T-72M4CZ.

"Představí se tanky československé výroby, dále stroje francouzské, americké, sovětské, německé. Z nejnovějších přírůstků ve sbírkách VHÚ, které budou k vidění, určitě jmenujme například francouzský tank AMX-1," uvedl Halada.

Druhou hlavní částí programu bude bojová ukázka, týkat se bude bojů mezi německou armádou a Američany za druhé světové války.

Je tam zase: Na náměstí Kinských je znovu torzo tanku výtvarníka Černého. Čtěte zde.
reklama

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

reklama
Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.