Škoda Auto odmítá diskriminaci, ohradila se proti kampani primátora Nwelatiho

Automobilka Škoda Auto se ohradila proti předvolební kampani primátora Mladé Boleslavi Raduana Nwelatiho (ODS). Lídr kandidátky ODS v obecních volbách a zároveň kandidát ODS do Senátu na billboardech vyzývá k nulové toleranci k cizincům. Zástupci automobilky mu napsali dopis, že v kampani zneužívá jméno společnosti Škoda Auto. Cizinci žijící v Mladé Boleslavi jsou hlavně zaměstnanci automobilky.

reklama

Společnost Škoda Auto v něm odmítá diskriminaci na základě etnické nebo národnostní příslušnosti. Nwelati nedávno zveřejnil na sociální síti návrh předvolebního billboardu, na kterém stál slogan "Boleslav je Boleslaváků, nulová tolerance cizincům. Chceš tu pracovat, dodržuj pravidla, jinak tě tu nechceme." U příspěvku se strhla bouřlivá diskuse. Později Nwelati přidal větu, že nulová tolerance se týká cizinců, kteří nedodržují zákony. Plakáty s tímto sloganem již visí v ulicích.

Nwelati je primátorem Mladé Boleslavi od roku 2006. Celkem se o křeslo primátora uchází devět uskupení.

Jsme pro rovné zacházení

"V souladu s etickým kodexem Škoda Auto je pro nás klíčovou hodnotou rovnost šancí a rovné zacházení. Zásadně odmítáme jakoukoli formu diskriminace na základě etnické či národnostní příslušnosti, pohlaví, vyznání, světového názoru, věku, postižení, sexuální orientace, barvy pleti, politických postojů, sociálních důvodů či ostatních znaků," píše automobilka v dopise, pod kterým jsou podepsaní člen představenstva Bohdan Wojnar a vedoucí vnějších vztahů Michal Kadera.

"Dopis jsem ještě nečetl, předpokládám, že bude na podatelně. Škoda Auto se nám také snaží pomáhat v rámci bezpečnosti ve městě a sama při některých jednáních uznávala, že zahraniční dělníci dělají problémy; věřím tomu, že se shodneme," řekl Nwelati. Dodal, že Škodovku na billboardu vůbec nezmiňuje.

Mají se chovat slušně

"Nejsem vůbec proti cizincům, naopak. (Já) jsem i napsal na Facebooku, že vnímám to, že se bez zahraničních dělníků neobejdeme. Na druhou stranu já chci, aby tady byli dělníci, kteří se budou chovat slušně. A ti, co se nebudou chovat slušně, tak ať si jedou pracovat někam jinam," řekl Nwelati, podle kterého jde o regulérní požadavek.

Škoda Auto v dopisu uvádí, že z téměř 24 000 kmenových zaměstnanců je cizinců deset procent, prakticky bez výhrady má jít o občany z Polska a Slovenska, kteří se protiprávního jednání prakticky nedopouštějí.

"Zvolená tonalita vašich výroků je z našeho pohledu v rozporu s našimi hodnotami i s dobře se rozvíjející spoluprací mezi naší společností a městem," uvádí Škoda v dopise.

Nulová tolerance je prý pro všechny

Nulová tolerance platí podle Nwelatiho pro všechny, kteří nedodržují zákony, 90 procent přestupků mají podle něj na svědomí právě cizinci. "Je logické, že zmíním na billboardu je a nebudu zmiňovat ten zbytek, těch deset procent. Ale to neznamená, že nulová tolerance bude jen pro cizince, ta bude pro všechny," dodal primátor.

Automobilka v dopisu zmiňuje také to, že i pro ni je důležité téma bezpečnosti v regionu. Firma zmiňuje například osmimilionový příspěvek na kamerový systém nebo nový vůz pro městskou policii. Rozvojový fond automobilky má podle dopisu podporu bezpečnosti jako jednu z priorit.

Komunální politici touží po Senátu. Chtějí více peněz za více "muziky"? Čtěte zde.
reklama
#volby #rasismus #kampaň #primátor #škoda #cizinci

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

reklama
Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.