Největší podvody v české historii: Kolik miliard je možné získat nečestně?

Viktor Kožený se veselil už v mládí
Zobrazit fotogalerii (4)
 

Peníze lze vydělat čestně anebo podvodem. Jaká cesta je snažší je jasné, ale v momentě, kdy jde o škody v miliardách, tak se nejedná o lehký úkol. Které podvody v historii České republiky byly ty vůbec největší?

Nová linka metra D naznačila, že touha si přivydělat nějakou tu miliardu z veřejné zakázky je stále velmi lákavá. Podezřelé dohody ohledně výkupu pozemků naznačují, že mezi “podnikateli” a “politiky” je stále mnoho troufalých, kteří zkoušejí cesty k zbohatnutí ležící na hranici zákona. Podvodník je živočišný druh, jehož vyhubení je takřka nemyslitelné.

Složité kauzy jsou spletené v sítích, které soudy rozplétají klidně i několik let a úspěšný rozsudek také nemusí nikdy přijít. V kreativitě se meze nekladou a seznam těch největších finančních podvodů je toho důkazem.

Ropa bez daně

O podvod v hodnotě kolem dvou miliard korun se postaral perský podnikatel Sharama Abdullaha Zadeh. Ten společně s dalšími 14 lidmi ve složité síti 66 nastrčených firem, které sloužily jako černí koně, dovážel do České republiky pohonné hmoty, aniž by se obtěžoval platit přiměřenou daň. 409 milionů litrů paliva znamená daň ve výši 2,3 miliard korun, ale Zadeh přes malé firmy odvedl pouze 2,6 milionů. Muž obviněn v roce 2014 byl o dva roky později propuštěn na kauci v hodnotě 150 milionů korun. Dnes však znovu čeká ve vazbě, kdy čelí obvinění, že ovlivňoval svědka.

Družstevní záložna WPD

Česká národní banka v roce 2014 odebrala WPB Capital licenci, protože údajně neoprávněně navyšovala svůj kapitál. O pohledávky kampeličky, která díky zásahu ČNB nemohla disponovat majetkem, se přihlásila společnost z Londýna. To ve svém právnickém nálezu potvrdil Milan Kindl, jenž je sám o sobě podezřelou osobou. Byl totiž obviněn z řízeného plagiátorství ve své funkci děkana plzeňských práv. Situace se radikálně mění s příchodem likvidátora Jiřího Švihly, který se postaral o zrušení Kindlova rozsudku. Následně policie obvinila 17 zástupců společnosti WPD, aby v roce 2015 zamrazila majetek ve výši 1,25 miliard korun. Klienti si tak vybrali všechny svoje vklady v hodnotě 2,8 miliard z Fondu pojištění. Fond tak bude po kampeličce vyplacené peníze vymáhat, ale dodnes není případ definitivně uzavřen. Škoda se tak pohybuje v hodnotě necelých tří miliard.

Obchody s drahými kovy

Za škodou v hodnotě 4,5 miliard korun stojí dvě firmy, které obchodují s drahými kovy na území České republiky, Saúdské Arábii, Německu, Turecku či na Slovensku. Podvodně se tak obohatili díky krácení daní. Celý případ je obsáhlý ve 120 článcích, ale podrobnější informace není možné získat, protože je na kauzu uvalena mlčenlivost Finanční správy.

Lihový boss

Až 20,8 milionu litrů nelegálního lihu kolovalo po českém území, aniž by prošel denaturací. Odsouzený Radek Březina tak stát na dani okradl odhadem skoro o sedm miliard korun. Zásoby lihu skrýval v tajných skladech a pro převoz používali různé triky jako takzvané konvojování. Trest byl lihovému baronovi vyčíslen na třináct let.

Harvardské fondy

Jméno Viktora Koženého zná skoro každý. Zcela jistě se však zapsal do paměti všem, kteří zažili kupónovou privatizaci. Jeho Harvardské fondy se staly největší tunelem naší historie. Občany zlákal na zázračný obchod, kdy za investici v podobě jedné kuponové knížky v hodnotě 1 035 Kčs si zcela jistě vydělají minimálně desetinásobek. Harvardské fondy tak získaly přes milion kupónových knížek! Viktor Kožený později se svým kolegou Borisem Vostrým Harvardský průmyslový holding vytuneloval vyvedením miliardových majetků akcionářů do zahraničí. Minimální odhad celého podvodu se pohybuje okolo neuvěřitelných 60 miliard korun.

Podvodné směnárny: Okrádání nejenom turistů v přímém přenosu. Jaká místa vás rozhodně nezklamou. Více čtěte zde.