Stalinův pomník otevírá svoje útroby. Paměť národa zve na unikátní výstavu

Historie Československa za uplynulých 100 let, to je tisíce příběhů a tisíce pamětí, které odnese čas, ale Paměť národa naštěstí zůstává. Na Letné v místech, kde se k nebi tyčil pomník jednoho z největších zločinců lidstva, se dnes otevírá výstava Na Stalina!

01.10.2018 - 17:20   |  
Unikátní prostor pro unikátní výstavu
Zobrazit fotogalerii (3)

Paměť národa už od roku 2008 oficiálně zaznamenává a archivuje zpovědi osob spojených s historickými milníky 20. století. Tedy období, které v krutosti rozhodně nezahálelo. Výklad historie bez přímé účasti zkresluje, protože v příběhu chybí osobní zkušenost. Společnost Post Bellum, která je vrchním koordinátorem Paměti národa, se stará o to, aby přes neúprosný zub času zůstal spolehlivý záznam hrdinů, ale také zbabělců, zločinců a nevinných obětí.

Na Stalina!

V rámci desetileté existence projektu vzniklo několik výstav, informačních bannerů v ulicích měst, hodiny videozáznamů, článků a publikací. Pomyslným vrcholem poctivé snahy zobrazit naši historii skrze zpovědi žijících pamětníků se stala výstava v útrobách bývalého pomníku Stalina. Prostor, který v minulosti sloužil jako sklad brambor a hudební klub, se v rámci oslav 100 let od založení Československa otevírá veřejnosti výstavou pojmenovanou Na Stalina!

Prázdný povrch pomníku ze žulových desek se už dávno proměnil na místo s úplně jiným kontextem. Cílová stanice skateboardistů, turistů a občanů Prahy se ve stínu pomíjivého kyvadla sklání nad Prahou v jednom z nejhezčích výhledů na stověžaté město. Svoboda na povrchu není zadarmo a v útrobách tohoto unikátního místa tak sídlí výstava, kterou by neměl nikdo minout.

Co vás čeká

Post Bellum projekt uvádí jako audiovizuální dílo v prostorách se specifickou atmosférou. Tím útroby Stalinova pomníku bezesporu jsou. V Praze pravděpodobně nenajdeme místo s přiléhavější tematikou, jako je právě to na Letné. Tvůrci s podobnou myšlenkou pracovali a návštěvník se tak může těšit na zážitky, které by měly rezonovat v mysli a srdci ještě dlouhou dobu po opuštění výstavy.

Expozice je koncipovaná na dvě hlavní části. Levá část prostoru se soustředí na desítky příběhů, které Paměť národa za svou desetiletou existenci nasbírala. To je rozděleno do devíti období, kdy každé z nich je ilustrované pětiminutovým videem. Pravá část se představí jako multimediální instalace, které vás svojí intenzitou vtáhne do letecké bitvy o Británii, stanete se účastníkem transportu smrti, výslechu na StB a prožijete emoce demonstrací z listopadu roku 1989.

Výstava vzdělává jak zážitky a audiovizuálními kouzly, tak množstvím informací, které můžete zjistit z panelů před vchodem do expozice či v parku na Letné. Unikátní projekt Na Stalina! vznikl v kooperaci s Českým rozhlasem a Ústavem pro studium totalitních režimů.

Uran z Československa pro sovětské jaderné zbraně. Na Příbramsku bylo největší ložisko v zemi. Více čtěte zde.