Praha se stane jediným vlastníkem Pražských služeb. Bude konkurovat Křetínskému

Víte, o co všechno se Pražské služby starají?
Zobrazit fotogalerii (3)
  |  

Valná hromada Pražských služeb (PSAS) projednala a schválila vytěsnění drobných akcionářů, tzv. squeez-out. Přinutí tak minoritní akcionáře k odprodeji asi tří procent akcií společnosti Praze. Město se tak stane jediným vlastníkem společnosti. Potvrdil to člen dozorčí rady PSAS, starosta Prahy 3 Alexander Bellu (ODS) i mluvčí PSAS Radim Mana.

Praha loni koupila 19,3 procenta společnosti od EP Industries ze skupiny EPH Daniela Křetínského. Dosud tak ve firmě, která zajišťuje svoz a zpracování komunálního odpadu, vlastnila 96,24 procenta. Za podíly drobných akcionářů plánuje město podle dřívějších informací zaplatit maximálně 159,4 milionu Kč.

Za kolik budou akcie?

Podle dokumentu předloženého valné hromadě při tzv. squeez-outu město zaplatí 2 928 korun za jednu zaknihovanou akcii na jméno o jmenovité hodnotě 1 000 korun. Částku 1 172 korun potom vydá za jednu zaknihovanou akcii na jméno o jmenovité hodnotě 400 korun.

Cenu akcií si nechalo město stanovit odborným posudkem. Přechod akcií se nevztahuje na akcie společnosti o jmenovité hodnotě milion korun, protože všech 600 těchto akcií je ve vlastnictví Prahy, tedy hlavního akcionáře.

Je to slušný byznys

Praha letos v září získala povolení České národní banky, že může od minoritních vlastníků tímto způsobem akcie vykoupit. Jakmile bude město jediným vlastníkem, bude moci zakázky týkající se komunálního odpadu či úklidu zadávat přímo PSAS bez výběrového řízení. K tomu, aby se tak mohlo stát, musí ještě PSAS mít rozdělen poměr zakázek tak, že minimálně 80 procent z nich budou tvořit zakázky od města.

PSAS na základě desetileté zakázky od magistrátu z roku 2015 zajišťují svoz a zpracování odpadu pro zhruba dvě třetiny metropole. Zbytek zajišťuje právě Křetínského AVE CZ a její subdodavatelé. Čistý zisk PSAS loni činil 123,3 milionu korun.