Pražská mincovna vydává unikátní obří medaile vhodné jako investiční zlato

Odborníci na finance jednoznačně doporučují zlaté kovy jako jednu z top investic dneška. Výhodné je zejména vložení finančních prostředků do zlata, které je navíc osvobozeno při nákupu od DPH. Jenomže zkušené investory už může investice do zlatých cihel poněkud nudit. Díky Pražské mincovně však teď kilogram zlata nemusí vypadá nudně jako standardní zlatý slitek, vhodný akorát tak k bezpečnému uložení někde v trezoru. Můžete jej vystavovat a ohromit jeho krásou návštěvníky vaší soukromé galerie.

25.12.2018 - 09:00  
Mince Zlatá Bula
Zobrazit fotogalerii (4)

Není kilogram zlata jako kilogram zlata

Pražská mincovna rozvíjí tradiční české medailérské umění i řemeslo a současně díky tomu umí potěšit i investory, kteří chtějí více než jen vložit finance do drahého kovu. Teď lze tuto finanční rutinu spojit s láskou k umění a investovat do medailí mincovního typu, které jsou skutečným světovým unikátem. Váží kilogram zlata a v průměru mají až 100 mm. O podobné investiční medaile se snaží i konkurence Pražské mincovny. Ale Pražská mincovna je nabízí v nesrovnatelně vyšší řemeslné kvalitě a o celých 200 000 korun levněji. Pražská mincovna nabízí zájemcům i skvělé zázemí pro nákup. Prodejnu má v pražském Obecním domě, ale i v Bratislavě na Dunajské ulici. Veškerý sortiment mincovny, včetně investičního zlata i zmíněných unikátních medailí, lze zakoupit i v e-shopu mincovny na adrese Zlate-mince.cz.

Investice do zlata může být současně vkladem do umění

Investiční zlaté medaile, které mincovna vyrábí, nabízí zájemcům ryzí zlato v podobě, které lze vystavit jako obraz. Na medailích pracují přední čeští umělci, ale i ti nejlepší rytci a leštičky. Právě práci leštiček nelze na celkovém výsledku výrobku podceňovat. Razidla pro tyto obří mince se vyrábí ručně. Aby mohlo být dosaženo dokonalého zrcadlového lesku mincovní plochy, která pak úchvatně kontrastuje s reliéfem, musí být naprosto dokonale vyleštěno razidlo. Na jeho leštění pomocí mikroskopu a speciální diamantové pasty pracuje leštička i několik týdnů. Precizní práce musí být bez chyb. Jedna malá chybička a výrobek je zničen. Celá práce může začít nanovo.

Takto speciálně vyrobená razidla se rychle opotřebují, a tak je s každým možné vyrazit jenom omezené množství medailí. To je důvod, proč jsou ještě vzácnější. Od každého typu je vyraženo jenom několik desítek kusů finální investiční medaile.

Umělci Pražské mincovny dokážou do malé plochy vnést celé obrazy. Jde o sochařské dílo, které však pracuje s velice nízkými, maximálně 0,3mm reliéfy. Tomuto typu reliéfu se říká basreliéf. Hloubka, tedy plasticita tohoto reliéfu, vyniká zejména díky již zmiňovanému kontrastu vysoce leštěných ploch v pozadí a matného reliéfu. Lesklé plochy musí mít až zrcadlový lesk. Pražská mincovna je nositelem know-how v této unikátní technologii leštění velkých razidel. Aby nedošlo k poškození takto skvostných mincí, jsou osazené do ochranné kapsle.

Aktuálně se největší zlaté medaile nabízí například s motivem Karla IV., s katedrálou sv. Víta, Václava a Vojtěcha, s motivem Města Pražského, Karlštejnu či Zlatou bulou sicilskou. Hodnota těchto investičních mincí se pohybuje od 1,3 milionu po 2,45 milionu korun. V zahraničí se však podobné práce menšího formátu prodávají za 130 000 €.

Největší mince i ve stříbře

Pro menší investory je určena levnější alternativa, unikátní obří 100mm medaile ve stříbře. I stříbro je investory jako investice doporučováno. Dokonce se dnes investice do stříbra pokládají za ty nejvýhodnější. Stříbrné medaile neztrácí nic na své umělecké hodnotě a jejich provedení je stejně precizní, jako je tomu u těch zlatých.

Jak u investice do zlata, tak do stříbra však je nutné počítat s tím, že jde o investice výhodné z dlouhodobého hlediska. 

Vsaďte na více než jen na zlato, vsaďte na umění

Toužíte po něčem mimořádném? Nádherná umělecká díla v podobě jednokilogramových medailí dokážou zastínit i umělecká díla malířů či sochařů. Skutečně nádherná umělecká práce povyšuje vaši investici do drahých kovů na vklad do skutečného umění, ve kterém jsou Češi opravdoví mistři. Kilo zlata už není jen nudný slitek, ale nádherná medaile, která ve vás dokáže nastartovat třeba zájem o numismatiku.