Mocní v pozadí. Mají Svobodní zednáři vliv na chod světa?

Tajemné rituály patří ke spolku odnepaměti
Zobrazit fotogalerii (3)
 

"Duchovní chrám humanity v lidských myslích a srdcích.“ Tak zní jedna z hlavních myšlenek "utajeného" spolku Svobodných zednářů. Elity všech vyspělých národů se pasovaly do role vládců světa a pod rouškou tajemství se titulují na mistry a velmistry. Kdo jsou a kdo byli Svobodní zednáři?

Bohatí, mocní, umělci i politici, jednoduše ta nejvyšší vrstva společnosti. Miliony z nich po celém světě jsou součástí jednoho z nejpřitažlivějších spolků Svobodných zednářů. Tajuplné a záhadné bylo vždy objektem spekulací. Proto jsou dodnes terčem těch nejpodivnějších konspiračních teorií. Jaký je jejich smysl a kdo slavný byl jejich součástí? A jsou vůbec tak tajemní, jak se o nich tvrdí?

Slavní světoví zednáři: Louis Amstrong, Johann Wolfgang Goethe, Winston Churchill, Wolfgang Amadeus Mozart, Lord Byron, Alexandr Sergejevič Puškin, Franklin Delano Roosvelt, Oscar Wilde

„Stavitelé chrámů“

Původ Svobodných zednářů je možné vystopovat již ve 14. století. Stavitelé si utvářeli spolky, ve kterých získávali větší autoritu při vyjednávání o budování slavných chrámů a jiných významných architektonických skvostů. Dle některých pramenů se zednáři pokoušeli navázat na tradici řádu templářů, který zanikl v roce 1307. Jedna z tzv. Chrámových legend hovoří, že zednářství vzniká od stavitele Šalamounova chrámu Hirama Abiffa. Moderní podoba řádu svobodných zednářů vznikla v roce 1717 v Londýně spojením čtyřlóží v jednu velkolóži.

O co jim jde?

Hlavní filozofická myšlenka Svobodných zednářů spočívá v touze zdokonalovat lidstvo v morálních, filozofických i duchovních směrech. Ten má skrze vlastní osobní rozvoj přinést pozitiva i společnosti jako celku. Vše se stvrzuje pravidelnými rituály v „tajných“ chrámech, které jsou zahalené rouškou záhad. K tomu přispívá i fakt, že spolu na veřejnosti komunikují skrze tajné symboly a znaky. Fungování spolku ale už není tak tajemné jako v minulosti. To však nebrání veřejnosti Svobodné zednáře vnímat jako náboženskou sektu či podivný spolek mocných lidí.  

Slavní čeští zednáři: Karel Čapek, Jan Masaryk, Edvard Beneš, Alfons Mucha, Zdeněk Štěpánek

Ve výsledku by se mělo jednat o elitu národa, co si rituálně a slavnostně potvrzuje svoje výjimečné postavení. To je pravděpodobně ten největší současný problém. Být součástí zednářské lože je spíše otázkou prestiže než opravdové touhy změnit svět k lepšímu. 

Konspirační teorie

„Tajnůstkářství“ Svobodných zednářů způsobuje, že jsou veřejností spojováni s mýty a legendami, které často nemají s realitou nic společného. Osobnosti vysoké politiky se údajně skrze tento spolek snaží nastolit Nový světový řád. Podomácku vykalkulované teorie o iluminátech a nebezpečných zednářích jsou pouze internetovým balastem. Mezi členy Svobodných zednářů stále patří velké množství známých osobností, které vůbec neskrývají svoji účast a nic pro ně není tajemstvím. Dnes je spolek spíše živým muzeem než reálnou hybnou silou světa.

Nejbohatší sekta: Jsou scientologové vymývači mozků? Více čtěte zde.

Životní styl

Zdraví

Hobby