Protitankovým granátem k milionům. Bývalým policistům už se nechtělo pomáhat a chránit

Hlavním aktérem byl jeho bratr Roman Dolíhal
Zobrazit fotogalerii (3)
 

Jedna z největších loupeží v České republice se stala v roce 2006 u Slavkova u Brna. Z dodávky bezpečnostní agentury tehdy tři muži po násilném přepadení ukradli celkem 77 milionů 140 tisíc korun. Loupež stála život velitele přepadeného vozu…

Jsou mezi námi tací, kteří se k cestě za bohatstvím vydají poctivou podnikatelskou cestou, nebo jdou za hranu zákona a promění svůj běžný život v akční film. Přesně k tomu se odhodlala trojice mužů, kterým svůj prvotní úspěch s rychle nabytým jměním ukončil zasloužený trest v podobě několika let za mřížemi. Kdo byl hlavním aktérem a proč záhadně zemřel velitel bezpečnostního vozu o čtyři roky později?

Policie!

Hra na zločince a policajty získává v české kriminalistice nové rozměry. Stejně jako při přepadení nákladního vozu na Evropské, kde zmizelo ještě jednou tolik milionů, hrálo roli falešné logo české policie.

U Slavkova u Brna tři maskovaní muži využili podobného triku. K dodávce přijeli automobilem s nápisem policie a jejich černé oblečení budilo dojem, že se jedná o policejní zásah. Všichni tři měli u sebe pistole a dokonce ruční protitankový granát.

Muži, kteří čin spáchali, byli bývalí policisté. Lup ve výši 77 milionů a 140 tisíc korun si odnesli i díky spolupachateli, který byl zaměstnán u bezpečnostní agentury. Ten byl pak o čtyři roky později nalezen mrtvý. Ten byl od počátku podezřelý z podílu na loupeži a od roku 2010 se stal pohřešovaný. Jeho tělo bylo následně nalezeno na pozemku jednoho z lupičů.

Protitankový granát byl po výslechu jednoho z obviněných nalezen v rybníku u obce Žleby. Celý případ se podařilo rozkrýt na základě informací o další plánované loupeži ve Veselí nad Moravou. Dodnes se nepodařilo dopátrat 35 milionů z celkové odcizené částky. Lupiči však byli dopadeni a odsouzeni. O koho šlo?

Já jsem nevinný

Až o deset let později se všechny osoby zapletené do loupeže, která vedla k vraždě jednoho z kompliců, dočkaly trestu. Tři bývalí policisté soud potrestal následovně. Hlavnímu aktérovi loupeže Romanu Dolíhalovi byl udělen trest 20 let vězení se zvýšenou ostrahou. Vzhledem k podezření z vraždy mu hrozilo dokonce doživotí.

Druhý byl bratr hlavy celého trestného činu. Antonín Dolíhal dostal deset let vězení. Další komplic Jaroslav Havlík od soudu vyslechl trest 11 let. Čtvrtého muže, který byl zapletený do loupeže a následného odklizení těla velitele vozu, soud poslal na 2,5 roku za mříže.

Dodnes není jasné, za jakých okolností velitel vozu a pravděpodobný komplic celé loupeže vlastně zemřel. Vina však padla na Romana Dolíhala. Ten se před soudem bránil, že je nevinný, a přiznal se pouze na podílu při likvidaci mrtvého těla, nikoli na vraždě.

Soud původně pracoval s doživotním trestem, ale vzhledem k tomu, že Roman Dolíhal před událostí z roku 2006 žil řádným životem, nakonec zvolil 20letou sazbu.

Co bylo s penězi?

Jedna ze stop, která vedla soud k zmíněnému rozhodnutí, tkvěla v neúměrných finančních prostředcích všech odsouzených. Muži za svého života nemohli vydělat tolik peněz, se kterými operovali. Ti většinu z ukradených milionů investovali do nemovitostí, případně půjčovali peníze svým známým.

Celý případ byl následně rozkryt na základě svědectví Antonína Dolíhala, který se sám přiznal a svého bratra označil jako hlavního strůjce loupeže.

Zde tak spravedlnost zaúřadovala a jedna z největších loupeží v historii České republiky je vyřešena a všichni aktéři si odpykávají trest za mřížemi. Ne vždy se tak vyplácí zvolit si cestu zločinu.