Coming out za minulého režimu. Homosexualita se léčila mučením

Veřejné přiznání k homosexuální orientaci není jednoduchý životní krok. Nedůvěra, posměšky a urážky může dotyčný slyšet i dnes, ale nedá se to srovnat s tím, jaké útrapy museli prožívat za socialismu. Opovržení společnosti je nutilo žít v ilegalitě a někteří byli donuceni projít experimentální léčbou doktora Freunda. Co všechno obnášelo být gay v komunistickém Československu? 

26.03.2019 - 18:30   |  
Homosexualita není nemoc
Zobrazit fotogalerii (3)

Představte si, že zákon a společnost určuje vaši sexuální orientaci za zločin nebo nemoc. I dnes není společnost dostatečně otevřená, aby se muž nebo žena s odlišnou sexuální orientací cítili, že na ně okolí nekouká skrz prsty. Zkušenosti homosexuálů z padesátých let jsou však na úplně jiné úrovni. 

Studie Eurobarometru z roku 2006 ukázala, že 52 % Čechů podporuje stejnopohlavní manželství (průměr Evropské unie byl 44 %) a 39 % podporuje stejnopohlavní adopci.

Doktor Kurt Freund

V padesátých letech se represe vůči gayům stala nekompromisní. Slovo homosexuál bylo vyškrtnuto ze společenského slovníku a pokud měl někdo smůlu a byl přistižen nebo udán, putoval do vězení. Do roku 1961 byla homosexualita ilegální. Trestně stíhaný jedinec nejenže za soulož se stejným pohlavím putoval do vězení, ale po jeho návratu musel absolvovat lékařskou kúru u doktora Kurta Freunda. Zčásti dobrovolné léčení odlišné sexuální orientace muselo absolvovat 91 lidí povinně. Co konkrétně tato “léčivá” kúra obnášela? 

Mechanický pomeranč

Výzkum Kurta Freunda nápadně připomíná scénu z kultovního filmu Stanleyho Kubricka Mechanický pomeranč. Způsob, jakým je hlavní záporná postava snímku léčena, se bohužel velmi podobá tomu, co se na lidech zkoušelo v Československu. Doktor Freund gayům podával léky, které působily bolest, aby jim k tomu promítal fotografie a záběry nahých mužských těl. Tento zvrhlý lék na homosexualitu měl navodit hluboce nepříjemný pocit, jenž má člověka odradit od styku muže s mužem (experiment se prováděl pouze na mužích). Kurt Freund svůj výzkum po čase ukončil s neúspěšným výsledkem. Ten nakonec vedl k zrušení zákona o trestním stíhání za homosexualitu. Doktor Freund svoji léčbu ukončil s tím, že se jedná o nevyléčitelnou nemoc a to je nemožné trestat. 

Snadné vydírání

Od roku 1961 byla tedy zapracována změna v zákoně, ale princip se v podstatě nezměnil. Pro většinu homosexuálně orientovaných byl největší trest prozrazení. Nepříjemnosti v rodině a práci se staly strašákem, kterého schopně využívala StB. Ta po zjištění odlišné orientace u některého z občanů uměla velmi dobře situaci využít k účinnému vydírání. Homosexuálové se tak seznamovali na pánských toaletách nebo v tajných nelegálních klubech, kde mohli bez problému a přetvářky projevit svobodné chování, avšak se všudypřítomnou ostražitostí. 

Až sametová revoluce definitivně prolomila ve společnosti zakázané téma gayů a lesbiček. Dodnes je však společnost hlavně mimo velká města České republiky vůči tématu homosexuality velmi radikální.

Ovládají svobodní zednáři svět? Co je to vlastně za lidi? Více čtěte zde.