Vstup jen na vlastní nebezpečí. Těmto místům v Praze se raději vyhýbejte

Tohle je taková ta odvrácená tvář Prahy
Zobrazit fotogalerii (3)
 

Praha se může úplně v klidu chlubit tím, že je jedním z nejkrásnějších měst na světě. Turisté vyhledávají hlavně její historické centrum. Jenže velmi rychle si tu člověk i uvědomí, že některá místa by měl raději přehlížet. Která to jsou a proč?

Na jedné straně neskutečná panoramata, křivolaké uličky a dokonalé historické stavby. Jenže Praha má i svou odvrácenou tvář, prakticky jako každé větší město. Drsná realita většinou dolehne nejen na obyvatele, ale klidně i na návštěvníky.

Smíchovské nádraží

Říká se, že na Smíchově je největší koncentrace kriminality v celém hlavním městě. Samotná nádražní budova sice stále drží původní socialistický realismus, ovšem je pravdou, že se okolí hemží všemožnými opilci a žebráky. Velmi často si tak říkáte, že je možná lepší si dát zpátečku, protože zrovna tady člověk vlétne do problému, ani neví jak.

Stačí třeba žebrákovi neposkytnout nějakou finanční injekci, to si pak často vyslechnete jeho pravý názor o vás. Naučené příběhy o chudákovi, kterému zemřela celá rodina a nemá na vlak k jedinému kamarádovi, už asi nikoho k otevření peněženky ani přesvědčit nedokážou.

Nic hezkého vás nečeká ani na stanici Vltavská, kde je ráj holubů a pavouků. Na Knížecí se zase nachází asi nejvíce injekčních stříkaček v celé Praze. V horní části Václavského náměstí je taky třeba mít se na pozoru. Kapitolou sama pro sebe je Hlavní nádraží, tam dokonce raději policisté pravidelně hlídkují.

Palmovka

Název pražské části sice zní honosně, jenže právě tady se říká, že by tady žádný Pražák nechtěl bydlet. Pohodové místo zalité sluncem s karibskou atmosférou a palmami tu totiž opravdu nenajdete. Naopak tu je na každém rohu herna a dost možná i tato skutečnost přitahuje mnoho ztracených existencí.

Tak trochu by se dalo říct, že Palmovka drží jeden velký primát. Je to snad nejpočůranější místo v celé Praze. A to nemyslíme jen noční opilce, ale i policejní auto a každý druhý chodník. Čekat tu v nočních hodinách na tramvaj ale nikdy nebude nuda.

Nádraží Holešovice

Polorozpadlé tovární budovy a nevzhledný komín holešovické teplárny. To jsou pohledy, které se turistům při příjezdu ihned naskytnou. Zrovna pro Němce, kteří tu často vystupují a začínají pražskou pouť, to není zrovna ideální uvítání.

Nejhorší je asi samotná nádražní budova a také její okolí. Zatuchlé a špinavé haly, rozkládající se olej a moč. K této už již dost nepříjemné atmosféře se samozřejmě přidává i velké množství drogově závislých jedinců, které Holešovice přitahují tak trochu jako magnet.

Florenc

Ne zrovna celá část stojí za pendrek, ale hlavně v okolí tramvajové zastávky to také stojí za to. Je jedno, jaká je část dne, vždy tu potkáte spoustu opilců či těch, kteří se snaží setřást ze svých zad opici, kterou získali díky pití krabicového vína za pár korun.

I tady se setkáte s vyprávěním nepříliš autentických příběhů ztracených existencí, kteří vás v případě odmítnutí nazvou něčím, co by vaše děti raději slyšet neměly. Nejpodivnější je snad okolí McDonaldu. V temném koutě pod rušným dálničním mostem to totiž v drogách a alkoholu jede ve velkém. Ve večerních a nočních hodinách není dobré tam chodit sám, pokud tedy nevyhledáváte adrenalin nebo alkohol, který má v sobě trochu více metanolu, než by bylo zdrávo.