Z Želivky až do Prahy. Nejdelší vodní tunel v ČR je světovým unikátem

Tunel dlouhý 52 kilometrů
Zobrazit fotogalerii (3)
 

Šesté místo v žebříčku nejdelších vodních tunelů na světě drží ten, který hasí žízeň obyvatelům hlavního města Prahy už 46 let. Tunel Želivka je dlouhý 50 kilometrů a jeho ražba trvala sedm let.

Unikátních staveb, jako je tunel Želivka, na světě opravdu moc není. Ten úplně nejdelší bychom našli ve Spojených státech. Delawere Aquaduct zásobuje vodou žíznivý New York. Jeho délka činí 137 km a proteče jím denně 5 miliard litrů vody. Byť je oproti českému tunelu skoro dvojnásobně delší, u Želivky se jedná o ten úplně nejdelší ve střední Evropě.

Jak na to

Provozovna dodávky vody pro Prahu byla spuštěna v roce 1972. Než stavba došla do zdárného konce, uplynulo sedm let. Koncepce projektu byla strukturována do 14 úseků. Na každém z nich ražba štoly probíhala současně z obou stran. Štoly jsou položené v hloubce od osmi metrů do 150 metrů.

Celková délka této unikátní vodní stavby je 51,97 km. Tunel Želivka je obecně spojen s dlouhým výčtem zajímavých číselných údajů. Přivaděč podchází 31 katastrálních území, 34 potoků, 29 silnic a 11 obcí.

Od Švihova po Prahu

Vodní nádrž Želivka se nachází mezi Vlašimí a Havlíčkovým Brodem. Vodní tunel nezásobuje zdaleka jen Prahu. Mezi poctivé odběratele patří také Kladno, Beroun a část kraje Vysočina. Z původních 3 300 litrů za sekundu bylo nutné výkon dodávky vody zdvojnásobit.

Dnes maximální výkon činí až 7 000 litrů za sekundu. Unikátní nejsou pouze neuvěřitelná čísla, ale také přivaděč (potrubí), které je konstruované tak, že voda do cílové stanice v Jesenici u Prahy teče samospádem. Stačí tedy tlak a gravitace a není třeba iniciovat žádnou energii, kterou by se musela voda do Prahy “dotlačit”.

Nádrž Švihov

Největší vodárenská nádrž v České republice je spíše známá pod označením Želivka a nikoli pod oficiálním jménem Švihov. To však není zdaleka to nejpodstatnější.

Objem celé vodní nádrže je 266 milionů kubíků a výška hráze má 58 metrů. Jiné velké vodní plochy na našem území vedle ní působí opravdu drobným dojmem. Za celou svoji existenci Želivka vyprodukovala přes 4 miliardy kubíků pitné vody. Samotná nádrž je dlouhá 39 kilometrů.

Praha aktuálně odebírá 75 procent veškeré vody, která gravitačním tunelem Želivka proteče. V době výstavby se jednalo o největší úpravnu vody v Evropě. Dnes je tunel Želivka na třetím místě v Evropě hned za švédským a finským vodním tunelem.

Hitlerův nedokončený most. Vodní nádrž Švihov skrývá záhadnou stavbu. Více čtěte zde.