Nejznámější český vynález? Semtex se za komunismu vyvážel ve velkém za hranice

Semtex je český výrobek
Zobrazit fotogalerii (3)
21.05.2019 - 18:00  

Za touto značkou se v České republice schovává energetický nápoj, ale také třeba country kapela. Celý svět si pod tímto mezinárodním slovem nepředstaví táborákové písně, ani povzbuzující nápoj, ale děsivou demoliční sílu. Semtex má v mnoha případech velmi děsivou pověst. Proč? 

Plastická trhavina Semtex byla vyvinuta již v padesátých letech, ale výroba začala až v letech šedesátých. Socialistické Československo si bylo moc dobře vědomo síly svého vynálezu, a tak velkou měrou přispívalo jeho celosvětové proslulosti tím, že ho vyváželo za hranice. To se samozřejmě stalo předmětem spekulací a konspiračních teorií. 

Dnes se nejedná o jediného výrobce podobné trhaviny. Plastické trhaviny dnes pochází z USA, Ruska, Velké Británie nebo Francie. V roce 1995 česká policie zadržela tři muže s desítkami kilogramů výbušniny americké trhaviny C-4. 

Romantika výbuchu

Kdo stál za vynálezem semtexu, není zcela jasné. Některé zdroje zmiňují Stanislava Breberu a Radima Fukátka. Další jméno, které proběhlo médii v souvislosti s vynálezem semtexu, byl Bohumil Šole. Ten se na sklonku života rozhodl spáchat sebevraždu velmi nezvyklým způsobem. Použil právě plastickou trhavinu, aby se nechal vystřelit do vzduchu. Romantický příběh o tom, že vynálezce Semtexu nezvládl výčitky svědomí za svůj podíl na “vražedném” nástroji, byly pouze přibarvené informace. Šole pomocí Semtexu pomáhal při destrukci starých letadel, ale v týmu vynálezců vůbec nebyl. 

Kolik a kam?

Dnes se výrobek firmy Explosia vyváží v devadesáti procentech do celého světa. Kromě států, na které je uvalené embargo. V minulosti však výrobce nebyl tak korektní jako dnes. Kolem Semtexu je opředeno mnoho konspiračních teorií, protože za socialismu se vyvážel převážně do zemí jako Vietnam a Lýbie. Hlavně obchodní vztah s diktátorským režimem Muammara Kaddafího byl důvodem spekulací, zda za teroristickým činem v letadle, které spadlo nad Lockerbie, nestál československý Semtex.

Oblíbenost trhaviny u teroristických skupin byla v minulosti častým úkazem. Jedna z konspirací uvádí, že její demoliční účinky využívala i irská republikánská armáda IRA. Jediná dostupná čísla hovoří o tom, že do roku 1989 bylo vyrobeno 1 800 tun trhaviny a z toho 690 šlo na export. Pravdivá čísla však mohou být o výrazně děsivější. Údajně lze hovořit o tisících tun, které z Československa putovaly za hranice. 

Oblíbený pro všechny

Ať už jsi terorista, vedoucí demoliční čety nebo armádní generál, tak Semtex byl a je velmi oblíbenou trhavinou. Současné vedení firmy Explosia se snaží setřást nelichotivou pověst. Jejich produkt je v první řadě užitečný. Společnost zdůrazňuje, že se nejedná o nejvýkonnější trhavinu na světě, ani o látku nezjistitelnou. Teroristé dnes mohou velmi snadno vyrobit podobný druh výbušniny sami, aniž by k tomu potřebovali Semtex. Dodnes je však firma terčem otázek médií při každém teroristickém útoku, kde se objevila výbušnina. 

Škola hrou: Od učitele národa po lži ve školních lavicích. Umíme si vůbec ještě vážit vzdělání? Více čtěte zde.

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru