Policie na středočeském hejtmanství: Jeho šéfka už začíná kličkovat, zříká se odpovědnosti za uzavírání smluv

Pokorná Jermanová vyplácela svému spolustraníkovi 50 tisíc měsíčně
Zobrazit fotogalerii (2)
25.06.2019 - 11:30  

Na středočeském úřadě od ranních hodin zasahuje policie. Důvodem je podivná smlouva s knihovnou v Kladně a smlouvy pro externí zaměstnance. Šéfka středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová z hnutí ANO však tvrdí, že policie na jejím hejtmanství žádné pochybení nenajde a že uzavírání smluv není v její kompetenci. Je to stejný nesmysl, jako kdyby se trenér zříkal odpovědnosti za debakl týmu.

/KAUZA SMLOUVY/ Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu od rána zasahují na středočeském krajském úřadě. Přítomnost policistů potvrdil vedoucí tiskového odboru krajského úřadu Marek Rejman. Policisté prověřují pracovní smlouvy s externisty, na jejichž základě kraj vyplatil za externí služby údajně pět milionů korun ročně. Na tyto problémy jsme jako první upozornili už v srpnu loňského roku (čtěte zde).

Ředitel úřadu Jiří Holub uvedl, že v souvislosti se zásahem policistů nebyl nikdo zadržen. Nechtěl ale komentovat, na jakých odborech policisté zasahují, ani jaké dokumenty zabavují. Zopakoval pouze, že inkriminované externí smlouvy zkontrolovalo interní vyšetřování, které neshledalo pochybení. Mluvčí centrály Jaroslav Ibehej ovšem v souvislosti se zásahem na krajském úřadě sdělil, že policisté "provádí úkony trestního řízení". Více informací podle něj nebude útvar v tuto chvíli poskytovat.

Smlouvy s externisty

Pravděpobodný důvod vyšetřování je, že kraj si najímal externisty na služby běžně zajišťované úředníky. Hejtmanství to odůvodnilo tím, že odešli klíčoví zaměstnanci a chyběly pracovní síly. Odbor interního auditu následně prověřil dohody o provedení práce a pracovní činnosti od roku 2017 do současnosti a dospěl k závěru, že úřad uzavíral pracovní smlouvy s externisty v souladu s platnými normami.

Policisté v souvislosti s případem zasahují také ve Středočeské vědecké knihovně Kladno. O podivných smlouvách kraje a knihovny jsme psali zde.

„Ačkoliv jsme se jako opoziční zastupitelé snažili získat konkrétní informace, krajský úřad a koalice fungovala jako dokonalá němá barikáda. V našem snažení budeme samozřejmě pokračovat i nadále. Nám smlouvy a výsledky práce zatvrzele odmítají dát, policii je vydat musejí. Třeba se tolik tutlanou pravdu přece jen dozvíme," reagoval na dnešní zásah středočeský zastupitel Jan Jakob (TOP 09).

Peníze dostával i její kolega z partaje

Krajský úřad údajně externě zaměstnal přes 30 lidí. Hejtmanství už dříve uvedlo, že smlouvy s nimi nelze zveřejnit bez souhlasu pracovníků, jejich souhlasy se ale nepodařilo získat. Mezi externisty byl například někdejší volební manažer ANO Martin Itterheim, který za 50 000 korun měsíčně radil hejtmance Pokorné Jermanové s odpady. Hejtmanka už dříve namítla, že je normální, když má poradce na věci, v nichž se neorientuje. To, že má Itterheim stranickou knížku ANO, je podle ní jeho právo a shoda okolností. Důležité prý je, že je odborníkem a pracuje dobře.

Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová je přesvědčena, že při uzavírání pracovních smluv s externisty nevznikla žádná pochybení. "K dnešnímu zásahu v budově krajského úřadu musím říci, že jsem ráda, že úřad od počátku s policií úzce spolupracuje. Nemáme co skrývat a je dobře, že budou všechna podezření policií prošetřena. Do mé kompetence personální záležitosti ani uzavírání smluv nespadají," má jasno Pokorná Jermanová.

Jako šéfka úřadu za to má však zodpovědnost. Je to stejné, jako kdyby trenér neměl odpovědnost za mužstvo, které utrpělo debakl. Chápeme, že se hejtmanka snaží kopat kolem sebe. Takový průšvih by mohl být i jejím koncem ve funkci. Nebo to se "nikdy, nikdy" nestane, i když jsou problémy na hejtmanství dlouhodobě evidentní?