Úřady ve Francii zakázaly pochod za oteplování planety. Je totiž extrémně nebezpečné vedro

Pochod proti oteplovaní planety byl zrušen z důvodu extrémních veder
 

Na východě Francie se měl v pátek konat protestní pochod, jehož účastníci chtěli vyzvat k účinnějšímu boji proti změnám klimatu. Upozornit měl především na oteplování planety. Úřady ale akci nakonec zakázaly, a to právě kvůli extrémnímu vedru, jež je podle ekologů důsledkem klimatických změn.

Pochodovat na podporu ochrany klimatu se mělo mezi obcemi Chaux a Bouilland ve východofrancouzském departementu Côte-d'Or, které jsou od sebe vzdálené zhruba deset kilometrů. Výběr míst startu a cíle přitom nebyl zdaleka náhodný. Jméno Chaux se ve francouzštině vyslovuje stejně jako slovo chaud, tedy teplý či horký, a Bouilland jako slovo bouillant, tedy vařící či vroucí.

Vysoká teplota

Čáru přes rozpočet ale nakonec organizátorům pochodu z organizace Les Amis de la Terre (Přátelé Země) udělalo extrémní počasí, za které podle nich mohou právě klimatické změny. Kvůli vlně veder, která tento týden sužuje nejen Francii, ale celou jižní, západní a střední Evropu, prefektura departementu Côte-d'Or pochod zakázala.

Kromě vysokých teplot byla totiž podle úřadů v den plánované akce ve vzduchu i zvýšená koncentrace ozonu, a zdraví účastníků pochodu by tak mohlo být ohroženo. Vyjma klimatického pochodu prefektura zakázala i několik sportovních akcí, informovala AFP.

V pátek padl dosavadní francouzský teplotní rekord. V Gallargues-le-Montueux na jihu země naměřili 45,9 stupně Celsia.


Hobby