Děsivé pohřebiště plné tajemství a mýtů. V Čelákovicích možná žili upíři

Upíři z Čelákovic... Fikce nebo realita?
Zobrazit fotogalerii (4)
 

Děsivý nález pod zemí rozpoutal vášně a zájem nejenom záhadologů, ale také vědců a běžných občanů. Podivně pohřbené osoby totiž hned na první pohled vzbudily mnoho vyděšených otazníků. Kdo byli lidé, kteří si zasloužili takové zacházení? Šlo opravdu o upíry? 

Když se v 60. letech František Zmek pustil do hloubení obyčejného vodovodu, určitě netušil, co za překvapení na něj pod zemí čeká. Rozeseté lidské ostatky ho dunutily zavolat policii. Nezvykle vyhlížející pohřebiště však bylo prací spíše pro archeology. Dnes je celé místo spjaté hlavně s tajemnými záhadami. Údajně se totiž jednalo o upíry...

Umírání násilnou smrtí

Na relativně malém pozemku bylo postupně odhaleno 11 hrobů s celkem 14 lidskými těly. Podle prvního výzkumu pocházela mrtvá těla z 10. až 12. století, což nebyl jediný důvod, proč se pohřebiště z Čelákovic stalo veřejnou záhadou. Pohřbeným bylo mezi 20 a 40 lety a způsob, jakým byli uloženi do země, vedl k jasnému přesvědčení. Jedná se o upíry.

U každého nalezeného jedince bylo prokázané protivampirické opatření. Všichni pohřbení také zemřeli násilnou smrtí a dle některých odvážných teorií byly nalezené i deváté špičaté zuby. Kde začíná fikce a kde realita?

Pověst nebo skutečnost?

Zpráva o údajném upírském pohřebišti se krajem nesla velmi rychle. Senzace byla na světě a dle počtu pohřbených by se jednalo o úplně největší pohřebiště svého druhu. Hlavní důvod, který vzbudil až děsivou pozornost, byl způsob, jakým byla mrtvá těla pohřbena. Kostry s ucpanými ústy, svázané končetiny a u některých byl nalezen zaražený kůl v těle. Všechny indicie tak nasvědčovaly tomu, že kruté zacházení s mrtvými odkazovalo na protiupírská opatření.

Existují názory, které fantastické teorie mírní a podobný postup s mrtvým těly odůvodňují zcela pragmaticky. Jednalo se totiž údajně o zločince jiného etnika. Tomu by nasvědčovala i nezvykle velká tělesná konstituce. Lidé se tak báli neznámých zločinců, tak je radši pohřbili způsobem, kterým se z pověrčivosti zacházelo i s údajnými upíry nebo čarodějnicemi.

Největší líheň upírů?

Tajemné pohřebiště z Čelákovic dostalo během posledního výzkumu archeologů poněkud reálnější vysvětlení. Dle nových a moderních výzkumů vychází najevo, že se o žádné upíry nejedná. Dokonce nelze hovořit ani o tom, že by je lidé z něčeho podobného podezřívali.

Díky moderním technologiím vědci přišli na to, že ostatky pochází z 13. až 15. století. Spoutané ruce a další podivné způsoby pohřbení odkazují na to, co bylo v tomto období běžné u trestanců z okraje společnosti, kteří nesměli být pohřbeni normálně podle křesťanských rituálů.

Pro mnohé záhadology je tak relativně nové zjištění velkým zklamáním. Pro opravdu zatvrzelé milovníky tajemna a děsivých teorií to však nebude překážka k tomu stále tvrdit, že je v Čelákovicích největší pohřebiště upírů na světě.

Nejhorší čtvrti světa. Místa, kde vládne strach a boj o život. Více čtěte zde.

Životní styl

Zdraví

Hobby

Osobnosti