Agresivní vosy, alkohol i sebevraždy aneb prázdniny očima záchranářů

Patnáct bodnutí vosou denně, které museli záchranáři řešit, je kuriozitou letošních prázdnin.
 

Středočeská záchranná služba má za sebou krušné prázdniny. Kolikrát museli záchranáři zasahovat? A co všechno museli řešit?

Prázdniny pro jedny znamenají zvýšené pracovní tempo pro druhé. S touhle větou by souhlasila asi většina záchranářů. Letošní léto jim svými extrémními teplotami práci dvakrát neusnadnilo. Kolikrát museli zasahovat a co je trápilo nejvíce?

Nešikovní chataři z Prahy

Počty výjezdů se oproti loňskému roku příliš nezměnily. Letos vyjížděli záchranáři 12 064x v červenci. V srpnu jejich vytíženost lehce klesla, když byli povoláni k 11 940 případům. Za minulý rok zasahovala záchranná služba 23 437x.

Zato nárůst výjezdů oproti jiným měsícům byl téměř třetinový. Mluvčí záchranné služby Petra Effenbergerová vidí příčinu jednak ve zvýšené aktivitě obyvatel, kdy se řada lidí během prázdnin věnuje cestování nebo sportům. Mnoho Pražanů rovněž vyráží trávit volno na své chaty, čímž v případě zranění rovněž přidělávají práci právě středočeským záchranářům.

Úrazy, vosy, kolapsy

Nejvíce bylo úrazů, které záchranáři ošetřovali 3 766x. Jedná se o značný nárůst oproti loňskému roku, během něhož evidovala Středočeská záchranná služba za prázdniny 2 908 úrazů.

Dlouhotrvající teplo bylo příčinou nejen zvýšené míry kolapsů, ale rovněž přemnožení a agresivity vos. Středočeští záchranáři vyjížděli v průměru k patnácti bodnutím vosou denně. Hmyz útočil i v noci, a tak na tísňovou linku volali pobodaní s alergickou reakcí v jakoukoliv denní i noční hodinu.

Záchranáři se zabývali rovněž velkým množstvím kolapsů (1 120 výjezdů).

Alkohol i sebepoškozování

Nezřízená konzumace alkoholu způsobila řadě lidí primární intoxikaci. Alkohol a drogy řešila záchranná služba ve 374 případech.

Záchranáři také zajistili 1 127 pacietnů s psychiatrickou diagnózou, ve 149 případech se jednalo o agresivní psychózu a vyjeli ke 130 sebevraždám.