Benešovská nemocnice se vzpamatovala z prosincového kyberútoku. Přijímá i dárce krve

Benešovská nemocnice zprovoznila transfuzní stanici. Mimo provoz byla od prosince
 

Nemocnice v Benešově začala po prosincovém kybernetickém útoku opět přijímat dárce krve. Transfuzní stanice přitom byla poslední částí ze tří částí transfuzního a hematologického oddělení nemocnice, která po útoku zůstávala mimo provoz.

Laboratoř a hematologickou ambulanci nemocnice zprovoznila již dříve. Nyní tak v celé nemocnici fungují již všechna oddělení.

Nemocnice v normálním režimu

„Vyzkoušeli jsme si, že vše funguje, a od příštího týdne, tedy od úterý 25. února, spustíme normální režim,“ řekla vrchní sestra Jiřina Kloudová. Upozorňuje, že pro dárce je lepší se objednat buď telefonicky, nebo e-mailem. „Po potvrzení termínu bude mít dárce jistotu čísla. Stále platí, že odebereme maximálně 80 lidí,“ dodala Kloudová.

Za problémy může ruský virus

Kryptovirus napadl počítačový systém nemocnice 11. prosince. Zařízení fungovalo omezeně, do plného provozu se vrátilo 30. prosince. Podle hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO) už pracuje standardně. Dohánějí se odložené operace, ale o pacienty je podle hejtmanky postaráno v plné šíři služeb. Případ vyšetřuje policie, data v nemocnici podle kriminalistů napadl ruský vir Ryuk a nešlo o cílený útok na jeden subjekt.

Ztráta plných 38 milionů korun

Kraj dá benešovské nemocnici 30 milionů korun na ztrátu způsobenou kyberútokem. O poskytnutí neinvestiční dotace rozhodli krajští zastupitelé. Nemocnice vyčíslila provozní ztrátu za prosinec na 38 milionů korun, na další dva miliony vyšlo přeinstalování serverů. Deset milionů je nemocnice schopná zaplatit ze svých zdrojů. Konečná čísla budou známá až v polovině roku, podle hejtmanky se mohou vyšplhat až na 50 milionů korun.


Životní styl