Na Berounsku uhynuly dvě srny po střetu s autem

Jednotlivé průzkumy se liší, počet usmrcených zvířat na silnicích se nicméně pohybuje v řádech tisíců.
  |  

V okrese došlo za víkend hned ke čtyřem nehodám, v nichž figurovala lesní zvěř. Ve středních Čechách jsou problémy s vysokou na silnicích dlouhodobě.

Berounsko si připisuje smutný zápis do statistiky. V průběhu uplynulého víkendu došlo ke čtyřem nehodám s vysokou, přičemž sražená srna zemřela v polovině z nich. Ke zranění řidiče nebo spolucestujících naštěstí nedošlo ani v jednom případě.

Tma a srna „přecházející“ na poslední chvíli

Výčet shodných znaků střetnutí s přebíhající zvěří tím nekončí. Hned ke třem nehodám došlo po deváté hodině večerní, jedna se odehrála po páté ráno. Ani jeden z řidičů tedy nejel za plného denního světla.

Rovněž popis jednotlivých nehod působí jako přes kopírák. Srna vběhla nebo skočila z příkopu pod kola auta. U tří nehod narazila na přední část vozu, u jedné vletěla do boku vozidla.

Vzhledem k tomu, jak jsou si nehody podobné, lze z nich alespoň vyvodit poučení. Střetu se zvířetem ne vždy dokážeme zabránit, proto bychom měli alespoň vědět jak eliminovat jeho následky.

Kde jezdit obzvlášť opatrně? V místech lesního porostu a polí.

Kdy jet zvlášť opatrně? V noci a v brzkých ranních hodinách. Nejenže je horší viditelnost, zvěř se v tuto dobu zároveň nejvíce zdržuje podél vozovek.

Co (ne)dělat v okamžiku, kdy střetu nelze zabránit? Neměňte směr jízdy. Místo do srny můžete narazit také do stromu a přivodit zranění i sami sobě. Přepněte dálková světla.

Co (ne)dělat po srážce? Zavolejte policii. Neodvážejte zvěř z místa nehody, dopouštíte se tím trestného činu zatajení věci, za což vás mohou poslat až na rok do vězení. Srna se po usmrcení stává majetkem mysliveckého sdružení, které má v oblasti svůj revír.

Místa nehod. Kde zpozornět? Co se týče uváděných čtyř nehod, řidiče příliš nepotěšíme. Ke každé totiž došlo na jiném místě. První z řidičů Martin Kos boural se svým BMW u obce Chyňava směrem na Kladno na silnici II. třídy 108. Druhá nehoda se odehrála mezi Berounem a obcí Železná na silnici II/118. Nedělní nešťastníci srazili divou zvěř mezi obcemi Králův dvůr a Hudlice na silnici III. třídy č. 2365 a mezi Berounem a Vráží na silnici II/605.

Právě Středočeský kraj je podle statistik oblastí, v němž bylo několik posledních let hlášeno nejvíce střetů se zvěří.