PŘEHLED: Pivovary ve středních Čechách 2

Na zdraví! Světlý ležák z pivovaru Bobr je k dostání nejen v Zadní Třebáni.
Zobrazit fotogalerii (4)
  |  

Znáte nabídku místních pivovarů? Naše toulky za poctivým českým pivem pokračují.

 

Minule jsme psali o tom, jaké pivní skvosty můžete ochutnat v Berouně, Chýni, Kladně či v Letech. Pivovary, které vábí návštěvníky ve Středočeském kraji, jsme tím zdaleka nevyčerpali. Dnes se podíváme do městečka nedaleko nejznámějšího českého hradu Karlštejn; do pivovaru, který dokonce vaří přímo na zámku i do skromného pivovaru s bohatou historií.

Bobr Minipivovar Zadní Třebáň

Čím láká: Pivo s příběhem

Nabídka třebáňského minipivovaru působí s jeho třemi druhy oproti jiným možná poněkud chudě. O to více si však v Bobrovi zakládají na tom, že pivovar vznikl jako projekt dvou kamarádů doslova pro radost. Klasická česká piva světlou jedenáctku, polotmavý 13 % speciál nebo americkou dvanáctku Ale můžete zakoupit přímo v pivovaru. Pivo vám natočí do PET lahve nebo si ho odnesete rovnou v sudu. Běžně je Bobr k dostání v hospůdce U Mlýna přímo v Zadní Třebáni nebo až v havlíčkobrodském penzionu Hurikán. Nepravidelně se točí i v některých pražských hospodách.

Toto je srub pro Bobra. Zde se Bobr pije, jak nás informují majitelé pivovaru.

U paní Magdaleny Všeradice

Čím láká: Pivobus, světlá piva a zahraniční speciály

Vaření piva probíhá přímo ve stylovém prostředí Zámeckého dvora Všeradice. Aktuálně můžete přímo na čepu ochutnat světlou či polotmavou jedenáctku, světlou třináctku nebo zahraniční speciál India Pale Ale se 14 %, který se prý výborně hodí ke steaku. Zvláštností pivovaru je jeho pivobus. Tento veterán tvoří pojízdnou prodejnu a pravidelně se objevuje na lokálních akcích, slavnostech nebo trzích. Za Všeradem však nemusíte přímo na festival nebo do pivovaru. Můžete ho ochutnat i v Berouně, v Rudné u Prahy nebo v několika pražských hospodách.

Ve Všeradicích zakoupili starého Citroena a rázem mají pivobus, se kterým mohou objíždět slavnosti a festivaly.

Pivovar Hostomice pod Brdy

Čím láká: Klasika ve výběru piv i tradiční prostředí

V Hostomicích žádné experimenty nečekejte. Místního Fabiána si můžete vychutnat v podobě klasické výčepní desítky, dvanáctistupňového světlého ležáka nebo jako tmavý čtrnáctistupňový speciál bavorského typu. Chutná-li vám zlatavý mok více, váže-li se k němu příběh, zamířili jste do Hostomic správně. Pivo se totiž v Hostomicích vařilo prakticky nepřetržitě od počátku 15. století až do roku 1942. Za komunismu bývalá budova pivovaru posloužila JZD, než ji místní Sládek Štěpán Kříž před několika lety znovuobjevil, zrekonstruoval a jal se navázat na pivovarskou tradici.

Z bývalé budovy JZD je po rekonstrukci opět krásná stavba, ve které se vaří klasické české pivo.

Příště vám představíme, kde se vaří pivo na sever od Prahy.

Přehled: Pivovary ve středních ČecháchPřehled: Středočeské pivovary severně od Prahy

Kam chodíte nejčastěji na pivo?