Provoz železniční stanice Praha – Hlubočepy zahájen. Výluka mezi Prahou a Berounem ukončena

Poloha staré stanice v Hlubočepech nebyla zrovna ideální.
  |  

Dnešním dnem skončila více než měsíční výluka na železniční trati Praha – Rudná – Nučice - Beroun. Na trase je navíc zprovozněna nová zastávka.

Před měsícem jsme vás informovali o výluce na důležitém železničním spoji linky S6 mezi Prahou a Berounem. Praha – Hlubočepy se kvůli rekonstrukci ocitla zcela bez spojení, v oblasti nejezdila ani náhradní autobusová linka. Nyní se však pyšní novou stanicí. Zastávka leží uprostřed zástavby ve starých Hlubočepích poblíž křižovatky s ulicí Slivenecká a nedaleko autobusové zastávky Hlubočepská.

Město si slibuje zrychlení dopravy i zvýšení kapacity spojů

Důvodem výstavby zcela nové stanice v Hlubočepích bylo nedostatečné využití té stávající, která se nachází daleko od obydlené oblasti. Magistrát hl.m. Prahy uvedl, že zastávka stejného názvu ležící stranou od domovní zástavby již nebude sloužit pro výstup a nástup cestujících, ale pouze pro vzájemné křižování vlaků na této jednokolejné trati.

„Nová zastávka v Hlubočepích pomůže zvýšit využití železnice a zrychlit cestování uvnitř hlavního města Prahy,“ uvedl náměstek primátorky a radní hl. m. Prahy pro oblast dopravy Petr Dolínek. Nástupiště v nové stanici je bezbariérové a přístupné pro handicapované by měly být i všechny vlaky na lince S6.

Výhled do budoucna: vlakotramvaje v hlavním městě

Po dokončení modernizace trati by rovněž mělo dojít ke zkrácení půlhodinového intervalu na 20 minut v úseku Praha – Nučice. Spekulace o další možné podobě cestování po železnici přímo v Praze vyjádřil radní pro dopravu městské části Praha 5 Petr Hnyk.

„Jízdní doba z nové hlubočepské zastávky na Smíchovské nádraží je pouhých 5 minut, což je naprosto bezkonkurenční oproti ostatním druhům veřejné hromadné dopravy,“ chválí Hnyk vlakovou stanici.  „Vzhledem k tomu, že území Prahy 5 je protkáno hustou sítí železničních tratí, podporujeme vznik dalších nových zastávek nebo rekonstrukci těch stávajících. Námětem do budoucnosti jsou i úvahy o propojení železnice s tramvajovou sítí a vytvoření nového systému vlakotramvají v Praze,“ dodává.

Cestujete někdy vlakem jenom v rámci Prahy?

Ano
86% (6 hlasů)
Ne
14% (1 hlas)
Celkem hlasů: 7