Bezdomovci na holičkách. Kvůli šíření koronaviru se omezují služby pro lidi na ulici

Bezdomovci jsou nejohroženější skupinou
 

Může být bezdomovec ještě více bez domova? Odpověď zní ano. Současná extrémně nebezpečná situace ohledně šíření koronaviru donutilo Centrum sociálních služeb Praha omezit svůj provoz a služby hlavně v místech, kde se soutředí větší počet lidí bez střechy nad hlavou. 

Zimní opatření pro bezdomovce, která měla trvat do konce března, skončí kvůli šíření nového typu koronaviru už tento pátek. Výrazně se omezí také fungování lodi Hermes a ubytovacího zařízení pro lidi bez domova v Michli, které provozuje městské Centrum sociálních služeb Praha (CSSP). Radní Prahy Milena Johnová (Praha Sobě) po jednání krizového štábu naopak uvedla, že chce "pod střechu" dostat co nejvíce bezdomovců.

Nejnutnější případy

Služby omezuje také Naděje. Obě organizace si stěžují na kritický nedostatek ochranných pomůcek, roušky jim musí šít zaměstnanci.

"Nechceme koncentrovat bezdomovce ve velkých ubytovacích zařízeních," uvedl Wolf. V Michli podle něj někdy přespává i 150 lidí najednou. Nyní bude režim omezen pouze pro nejnutnější případy, kdy bude moci přespat nejvýše 20 lidí najednou tak, aby mohli být odděleni. Zároveň podle mluvčího stále fungují standardní terénní služby zaměřené na pomoc bezdomovcům.

S vyjádřením Wolfa jsou částečně v rozporu slova Johnové. "Hledáme způsob, jak maximální množství lidí dostat pod střechu, aby karanténu mohli dodržovat," řekla radní na tiskové konferenci po jednání krizovho štábu hlavního města. Město podle ní chce ve spolupráci s poskytovateli služeb usilovat o to, aby se noclehárny otevřely i přes den a zároveň chce najít další kapacity například v ubytovnách. Pro ty bezdomovce, které se nepodaří dostat pod střechu, aby město mohlo zajistit alespoň stany nebo karavany," dodala Johnová.

Poslední Naděje? 

K částečnému omezení služeb přistoupila i Naděje, která podle mluvčí Gabriely Sčotkové například zrušila terénní službu, při které se pracovníci na ulicích pohybují pěšky. Jídlo se bude lidem bez domova v denních centrech vydávat pouze ven a v centrech se smí najednou zdržovat pouze pět klientů. Noclehárny Naděje fungují dál s tím, že každému, kdo bude chtít přespat, se při vstupu změří teplota.

Sociální pracovníci nemohou bezdomovcům rozdávat roušky ani jiné ochranné prostředky, protože jich organizace nemají dostatek ani pro vlastní zaměstnance. "Od města jsme dostali asi 250 roušek, což je pochopitelně naprosto zanedbatelné množství," řekl Wolf. Dodal, že všichni zaměstnanci, kteří pracují z domova, prakticky pouze šijí roušky, kterých zvládnou vyrobit kolem 200 denně.

Podobně je na tom Naděje. Sčotková uvedla, že například respirátorů má nyní organizace 20 na celou pražskou pobočku, což vystačí stěží na pár dní. Roušky si pracovníci vyrábějí sami nebo je přijímají od dobrovolníků a spolků. Naděje také na pořízení ochranných prostředků pro lidi bez domova a své zaměstnance vyhlásila sbírku.

Politici by podle Sčotkové měli situaci lidí bez domova v aktuální krizové situaci více, potažmo alespoň nějak řešit. "Lidé bez domova jsou podle nás v současné chvíli jednou z nejohroženějších skupin lidí, na kterou se však neupíná tolik pozornosti, respektive možná žádná pozornost. Neexistuje žádný krizový plán, co se stane, až se nakazí člověk bez domova, který těžko bude dodržovat karanténu," uvedla.

Všude je nedostatek

Vedení Prahy si dlouhodobě stěžuje na nedostatek ochranných prostředků od vlády. Město nyní čeká na dodávku 15 000 respirátorů z dodávky, kterou centrálně objednal Plzeňský kraj. Ta se však zdržela v Anglii. Zastupitelé hlavního města také schválili nákup tří milionů roušek a půl milionu respirátorů z Indie a Turecka za 123 miliony korun. Podle předběžné dohody s dodavateli by měl materiál dorazit do konce týdne, s ohledem na situaci na trhu však dodávka podle zástupců vedení města stále není stoprocentně jistá.

Česko má 765 potvrzených případů nákazy koronavirem. Od pondělka platí z rozhodnutí vlády zákaz volného pohybu lidí s výjimkou cest do práce, pro základní životní potřeby nebo k lékaři. Uzavřeny jsou hranice. Od dnešní půlnoci začal platit zákaz vycházení bez pokrývky nosu a úst.

KAM DÁL: Strach z nejistoty se šíří rychleji než koronavirus. Pomoc nabízejí duchovní, kněží i psychologové.