Prorektor Konvalinka: Nebezpečí, že nám chřipka a COVID-19 na podzim zahltí systém, je velké

S koronavirem se zkrátka musíme naučit žít
 

Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek věří, že přes Česko na podzim nepřejde nekontrolovaná vlna COVID-19. Zároveň ale podotkl, že koronavirus nezmizí. Prorektor Univerzity Karlovy Jan Konvalinka zase upozorňuje na "kolizi" nového typu koronaviru s chřipkou, což se na podzim stane.

K tomu, zda druhá vlna viru vůbec přijde, uvedl stejně jako prorektor Univerzity Karlovy Jan Konvalinka v diskusním pořadu Otázky Václava Moravce, že neví a že tvrdit něco jiného by bylo nevědecké. „Věřím, že se na podzim žádný masakr odehrávat nebude,“ prohlásil Dušek.

„Chystáme systém, který by umožnil tu v uvozovkách vlnu nějakým způsobem jakoby rozkládat - to znamená včas podchytit lokální ohniska šíření, vytrasovat nakažené lidi, umožnit jim se vyléčit a nedovolit viru, aby si vytvořil nekontrolovanou infekční nálož v populaci.“ Česko je podle něj připravené situaci čelit, a to včetně vytvořeného informačního systému.

Je možné, že už se nezvedne

Důležitou prevencí je teď podle něj aktuální "vychytávání" nemocných, například v Moravskoslezském kraji. Zabraňuje totiž rozšíření viru do zranitelných skupin obyvatel. „To je princip toho, co bychom měli dělat celý podzim, a zabránit tak zase nějakému hroznému nouzovému stavu,“ uzavřel Dušek.

Biochemik Konvalinka uvedl, že je samozřejmě možné i to, že druhá vlna nebude. „Nemusí přijít, protože se nám v Evropě, zdá se, podařilo velmi dobře potlačit její infekční faktor. Není vyloučeno, že se nám chytrou karanténou a velmi pečlivým trasováním všech infikovaných podaří infekci potlačit takovým způsobem, že se už nezvedne,“ řekl.

Stát se podle něj musí připravit na to, že se koronavirus na podzim "potká" s chřipkovou epidemií. „Měli bychom dramaticky zvýšit množství lidí očkovaných proti chřipce, protože to nebezpečí, že tady budeme mít množství lidí s kašlem a chřipkou, kteří budou všichni podezřelí na covid a úplně nám to zahltí systém, je veliké,“ upozornil.

V laboratoři nevznikl

„Musíme připravovat testovací kapacity a očkování proti chřipce, když už nemáme očkování proti covidu, a pracovat takovým způsobem, aby se nám tyhle dvě epidemie nesešly dohromady,“ zdůraznil.

Konvalinka také odmítl spekulace o původu koronaviru. „Neexistuje žádný molekulárně-biologický důvod si myslet, že virus vznikl v laboratoři. Že byl uměle připraven, aby zabíjel lidi. Zaprvé nechápu, proč by to někdo dělal. Zadruhé nic pro to nesvědčí. A kdo tvrdí, že ano, tak by měl ukázat nějaký argument. Žádný jsem neviděl.“

KAM DÁL: Holení intimních partií: Jak jsou na tom Češky a jaké jsou nejžhavější trendy současnosti?


Životní styl

Hobby